10 неочевидних причин, через які постійно хочеться спати

Хочеться спати і ніяк не виходить виспатися? Стан денної сонливості називається гіперсомнією і може мати безліч причин: від банальної нестачі відпочинку до хвороб.

Тутка ділиться основними причинами постійної сонливості та розповідає, як її уникнути.

1. Брак заліза

Дефіцит заліза в організмі може призвести до зниження гемоглобіну в крові та викликати залізодефіцитну анемію. Згідно з дослідженням, рівень цього елемента не тільки впливає на якість сну, але також може викликати інші порушення, наприклад, синдром неспокійних ніг. Якщо є підозра на дефіцит заліза, не варто відразу починати приймати вітаміни. Краще здати кров, і якщо дійсно виявляється його нестача, то лікарі, зазвичай, радять їсти яблука, яловичину і приймати залізо у вітамінах.

2. Синдром неспокійних ніг

Деякі люди просто не можуть сидіти або лежати спокійно. Їм потрібно постійно ворушити ногами (рідше – руками), особливо у вечірній і нічний час. Цей стан називається синдромом неспокійних ніг і зустрічається у 2-10% людей. Заснути такій людині важко. Іноді синдром неспокійних ніг супроводжується іншими хворобами (наприклад, цукровий діабет, артрит або гіпотиреоз), тому для точної діагностики варто звернутися до терапевта.

3. Брак вітаміну D

Через дефіцит вітаміну D в організмі виникає хронічна втома, знижується концентрація уваги і порушується сон. У деяких випадках недолік цього вітаміну може призводити до апное і впливати на метаболізм. Вітамін D виробляється на сонці, а тому взимку, при короткому світловому дні, лікарі часто радять приймати його в капсулах. Дозування підкаже фармацевт в аптеці, але набагато краще буде проконсультуватися у лікаря особисто.

4. Апное уві сні

Апное – це тимчасові зупинки дихання, які призводять до нестачі кровопостачання і, відповідно, втоми і неуважності вранці. Під час нападу апное стінки дихальних шляхів звужуються і припиняється доступ кисню до легень. У групі ризику люди з надмірною вагою, курці або люди, які хроплять.

Щоб знизити ймовірність настання апное, рекомендується спати на боці, не вживати на ніч алкоголю, заспокійливих засобів та снодійного (щоб мускулатура горла залишалася в тонусі), а також кинути палити і стежити за вагою.

5. Сезонний афективний розлад

Найчастіше починається восени або взимку, коли йдуть дощі, а світловий день стає коротшим. Від звичайної депресії відрізняється тим, що минає зі збільшенням світлового дня і не завжди вимагає прийому ліків. Якщо з настанням осені або зими виникають порушення сну, то варто їсти більше фруктів і овочів, а також виходити на вулицю вдень, коли світить сонце.

6. Знижений артеріальний тиск

Знижений тиск (або гіпотонія) виникає при порушеннях роботи серця, великій крововтраті, перенапруженні або тривалих стресах. Крім сонливості підвищується дратівливість, можуть траплятися напади головного болю і запаморочення, а також непритомність. Найкраще лікування гіпотонії – це профілактика. Здоровий спосіб життя, правильне харчування і режим дня – ось запорука здоров’я.

7. Депресія

Ми можемо хворіти депресією, але не знати цього. Одним із симптомів є постійна втома. Немає сил нічого робити і постійно хочеться спати. При підозрі на депресію не потрібно самому ставити собі діагноз, а необхідно відразу йти до лікаря.

8. Гормональний дисбаланс

Проблеми з ендокринною системою можуть викликати часті зміни настрою і сонливість. Особливо це стосується жінок, оскільки їх гормональний цикл змінюється протягом місяця. Сонливість може настати через 5-6 днів після менструації і потім зникати. Ще одна хвороба щитоподібної залози – гіпотиреоз – викликає уповільнення обміну речовин в організмі, що веде до загальмованості та сонливості. Щоб поставити правильний діагноз, потрібно записатися на прийом до ендокринолога і зробити УЗД щитоподібної залози.

9. Побічна дія ліків

На будь-якій упаковці ліків описано як бажану дію, так і список побічних ефектів. І якщо деякі з них неможливо не помітити, то сонливість можна пропустити, списавши її виникнення на інші причини. Особливо це стосується антидепресантів. Треба уважно читати інструкції до всіх ліків, і якщо раптово при прийомі з’являється хронічна втома, то варто поговорити з лікарем, описати симптоми і попросити призначити інший препарат.

10. Інфекційні захворювання

При ГРВІ, шлункових і кишкових інфекціях постійно хочеться спати, і це нормально. Ослаблений організм вимагає відпочинку – важливо не перевантажувати себе справами і дозволити собі розслабитися. Віруси еволюціонують швидше, ніж вчені знаходять способи боротьби з ними, тому поки профілактика інфекційних захворювань ускладнена, а лікування в основному зводиться до прийому ліків від високої температури.

Найчастіше втома і сонливість викликані не однією причиною, а безліччю різних факторів. Щоб уникнути проблем зі сном і здоров’ям взагалі, потрібно регулярно проходити повний медичний огляд, вчасно здавати аналізи і уникати самолікування.

Існують тести на визначення рівня сонливості. Часто використовується шкала Епворт (Epworth Sleepiness Scale – ESS), яка дозволяє визначити денну сонливість при інших захворюваннях.

За матеріалами