12 моторошних, але захоплювальних фактів про мозок, про які ви точно ніколи не чули

Страшно цікаво.

Наш мозок – це дуже складна машина, здатна виконувати вражаючі завдання, про які ми часто навіть не підозрюємо. Ми звикли сприймати це як належне, але іноді буває корисно придивитися до хитромудрого пристрою найважливішого органа в людському організмі.

Тутка нагадує, навіщо взагалі потрібен мозок.

З усіх ссавців у людини найбільший мозок щодо розмірів тіла. Він представляє такий собі «центр управління».

Мозок управляє нервовою системою, обробляючи сигнали органів чуття і, відправляючи сигнали до м’язів. Різні частини мозку відповідають за обробку і виконання різних завдань, але всі разом вони злагоджено працюють над життєзабезпеченням нашого організму.

Отже, обіцяні 12 фактів:

1. Від хронічного стресу мозок засихає.

Постійний стрес в буквальному сенсі викликає висихання мозку. Вироблення гормону стресу кортизолу може скорочувати розмір й ефективне функціонування нейронів мозку.

ПТСР (посттравматичний стресовий розлад – прим.перекл.) та інші психотравми часто зменшують розмір гіпокампа – ділянки мозку,  яка відповідальна за утворення нових спогадів. Нейрони префронтальної кори також всихають під впливом стресів.

2. Мозок не відчуває болю.

За іронією долі мозок, який обробляє больові сигнали  та повідомляє нам про пошкодження в інших ділянках тіла, сам по собі болю не відчуває: в ньому немає больових рецепторів.

А як же головний біль? – запитаєте ви. Насправді біль виникає не в мозку, а в тканинах, що облягають мозок і череп.

3. Мозок м’який, як масло

На перший погляд може здатися, що мозок має пружну, жорстку консистенцію. Насправді за фактурою він ближчий до вершкового масла.

Саме тому струс – удар мозку об внутрішню стінку черепа – може завдати йому шкоди. А пухлина може буквально задушити мозок всередині черепа!

4. Від мозку можна живити тьмяну лампочку.

Незважаючи на всі свої чудові здібності, мозок виробляє зовсім небагато енергії. Середній мозок може живити тьмяну лампочку на 20 Вт.

За словами одного фахівця, «енергії, яку споживає кора мозку, досить для одноразового живлення не більше 1% нейронів».

5. Мозок складається переважно з жиру.

Подивіться на зображення мозку і ви побачите борозенки, западини і виступи. Можна подумати, що це такий досконалий м’яз, але насправді мозок – не м’яз, а саме жировий згусток.

Мозок людини складається з жиру на 60%, і для успішної роботи йому необхідно отримувати жирні кислоти з їжі. Дослідження визначили, що недостатня кількість жирних кислот в раціоні шкодить функції мозку і може навіть викликати деякі хвороби.

6. Мозок не може жити без холестерину.

Ми звикли вважати, що холестерин – це щось погане, але останнім часом вчені все частіше ставлять це переконання під сумнів. Зокрема, ми точно знаємо, що холестерин необхідний для нормальної роботи мозку: 25% всього холестерину в організмі споживається мозком.

Холестерин необхідний для синтезу прогестерону, естрогену, кортизолу, тестостерону і вітаміну D, а високий рівень холестерину корелює з кращою пам’яттю. При цьому в людей зі зниженим рівнем холестерину вищий ризик депресії – і смерті!

7. «Їжа для мозку» – не вигадка.

Деякі продукти дійсно підвищують працездатність мозку. Дорослий мозок все ще здатний формувати нові нейрони, які забезпечують навчання, пам’ять і реакцію на стрес.

Отож споживайте корисні для мозку продукти: волоські горіхи, яйця, лососину, авокадо і – увага! – шампанське. Ще бажано висипатися і регулярно робити аеробні вправи – не варто покладатися тільки на шампанське.

8. Мозок повністю формується тільки до 25 років.

Наш мозок не перестає рости з початком пубертатного періоду або після досягнення нами 18 років. Розвиток мозку триває до 25 років.

Це піднімає цікаві запитання про відповідальність молодих людей за свою поведінку. Чи справедливо ми вважаємо «дорослою» людину, мозок якої ще не до кінця сформувався? І якщо так, то як відрізнити її від «дитини»?

9. Мозок споживає дуже багато енергії.

Хоч мозок і генерує зовсім небагато енергії, споживає він її дуже багато. На мозок йде більше енергії, ніж на будь-який інший орган людського тіла, – за деякими оцінками до 20%!

В основному ця енергія витрачається на підтримку здатності нейронів посилати сигнали, а також на забезпечення життєдіяльності клітин мозку. Особливо помітно це у дітей, у яких мозок ще розвивається і обробляє величезні обсяги нової інформації з приголомшливою швидкістю. У підлітковому віці розвиток мозку сповільнюється.

10. Це неправда, що ми використовуємо свій мозок лише на 10%.

Ця застаріла статистика давно стала поширеним міфом, але не має ніякого відношення до реальності. Взагалі ми використовуємо всі ділянки мозку, причому всі вони практично весь час активні.

У стані спокою мозок, звичайно, задіюється не так активно, як під час виконання завдань, але все одно набагато більше, ніж на міфічні 10%.

11. Фізкультура корисна і для мозку теж.

Всі знають, що фізкультура корисна для тіла, але вона ще й зміцнює здоров’я мозку. Зокрема, аеробні вправи призводять до зростання гіпокампа, що відповідає за пам’ять і навчання.

Саме тому фізичні навантаження допомагають захистити мозок від хвороби Альцгеймера та інших форм слабоумства.

12. Мозок важить близько 1,3 кг.

Мозок важить близько 1300 г – на нього припадає лише 2% від загальної маси тіла. Середній мозок має 140 мм в ширину і 167 мм в довжину.

При цьому в нас все одно найбільший мозок з усіх ссавців (щодо розмірів тіла). А вже про його функції і говорити годі!

За матеріалами