24 грудня: постити чи не постити у цей день

Цьогоріч Надвечір’я Різдва Христового, 24 грудня, припадає на неділю. Чи зобов’язує католиків піст у цей день?

Факт, що цього року Святвечір випадає в неділю, означає не тільки найкоротший можливий Адвент — тільки три тижні і один день, — але й породжує питання про традиційний вігілійний піст: утримання від м’яса. За матеріалами видання CREDO

Покарання за піст у неділю

Принцип, що корениться ще у перших століттях християнства, каже, що неділя скасовує всі види постів. Оскільки це день, коли ми святкуємо Воскресіння Господнє, то святкувати його маємо радісно. Отож це невідповідний час для покутних практик, до яких належить піст.

У ранній Церкві дуже серйозно пильнували цього підходу, а за пости в неділю навіть були покарання. У деяких випадках фанатам надмірного постування навіть погрожували екскомунікою, тобто виключенням зі спільноти. Це пов’язувалося з фундаментальним значенням неділі і служило підкресленню Воскресіння як абсолютно центральної події в житті християн.

Вважалося, що хто постує в неділю, той насправді не розуміє, про що йдеться у християнстві і в Церкві, якщо гадає собі, ніби будь-що — навіть якась сильнопобожна практика — важливіші за факт Воскресіння. З цього би випливало, що 24 грудня дотримуватися посту не треба, і навіть не годиться.

Місцеві традиції

Варто також зазначити, що піст на Святвечір — це наші місцеві традиції (що в Україні, що в Польщі). Це не обов’язковий піст, закріплений якоюсь церковною заповіддю, і немає ніде такого канонічного припису.

Також візьмімо до уваги, що традиція постити від м’яса походить із часів, коли відмова від м’яса була серйозним і відчутним зреченням. Сьогодні вона має радше символічний характер (подібно як і п’ятнична безм’ясна дієта католиків). Тому постувати у Вігілію — це діло взагалі необов’язкове, навіть якщо Святвечір випадає на якийсь інший день.

Котлети на вігілійному столі?

Отож теоретично 24 грудня ми маємо спокійненько жувати м’ясце, причому з повним відчуттям добре виконаного обов’язку. З іншого ж боку, просто тяжко собі уявити традиційний вігілійний стіл із котлетами у «головній ролі»!

Традиція — навіть та, що не пов’язана з церковними заповідями, — має свою красу і певну цінність. Сьогодні, коли одноденне утримання від м’яса не становить радше ніякого обтяження ні для кого, можна без проблем погодити одне з другим і, не втрачаючи святкового характеру неділі, водночас зберегти традиційний «пісний» характер вігілійного дня.

А по правді кажучи, то тільки вечора.

Вігілія — це Навечір’я, вона означала вечірнє чування, що передує святковому дню. Отож якщо комусь добра відбивна потрібна для належного переживання радості від Воскресіння, то він може її спокійненько з’їсти в рамках недільного обіду, а «по зірочці» сісти до традиційної безм’ясної вечері. Якщо хтось узагалі їсть обід перед «пісним» Святвечором із традиційними дванадцятьма стравами.

 

Джерело