7 речей, які треба знати, щоб купити якісну заморожену рибу

Всесвітня організація охорони здоров’я закликає збільшити кількість риби в раціоні, тому що вона знижує ризик розвитку раку. Але як вибрати якісний і корисний для здоров’я продукт?

Навколо риби існує чимало міфів і здогадів, які іноді заважають нам зробити правильний вибір. Щоб розібратися у всьому, Тутка зібрав найпоширеніші питання і правильні відповіді, які дозволять вам вибирати корисну і смачну рибку.

1. Охолоджена або заморожена?

реклама

Охолоджену рибу (яка гарно лежить на льоду в магазинах) роблять зі свіжої риби, яку охолоджують відразу після вилову до певної температури. Про неї треба знати 3 речі:

  1. Майже вся охолоджена риба — це аквакультура (риба, вирощена штучним шляхом на фермах).
  2. Термін зберігання такої риби за ДСТУ не більше 12 діб.
  3. Часто під виглядом свіжої охолодженої риби продають розморожені тушки.

Тому уточнюйте при купівлі місце вилову, і чим воно далі, тим вищий шанс купити розморожену рибу під виглядом охолодженої. Наприклад, якщо вам пропонують охолодженого чилійського лосося, на жаль, це обман (транспортують його тільки в замороженову вигляді).

В охолодженому вигляді краще купувати коропа, судака та іншу місцеву рибу. З урахуванням того, що рибу вирощують на фермах, де можуть використовуватися стимулятори росту та антибіотики, чим менший розмір тушки, тим краще.

2. Чим за смаком і складом відрізняється заморожена риба від свіжої?

реклама

Норвезька дослідницька компанія провела ряд експериментів і встановила, що заморожена риба за складом вітамінів та інших цінних речовин не відрізняється від свіжої. На смак морожена риба може бути сухішою, але зате в ній гарантовано не буде паразитів, чого не скажеш про свіжу. Звичайно, це стосується риби, яка правильно заморожувалася і зберігалася.

Неправильна форма риби (як на фото, наприклад) не означає погану якість, адже іноді її заморожують прямо на судні блоками і вона деформується. А ось прилиплі одна до одної тушки можуть говорити про те, що риба була розморожена і потім заморожена заново. Щоб перевірити свіжість мороженої риби, застроміть в неї розігрітий на вогні теплий ніж і понюхайте його. Різкий неприємний запах — доказ того, що продукт заморозили в несвіжому вигляді.

До речі, щоб зберегти максимум корисних речовин у рибі, розморожувати її потрібно в холодильнику, а готувати відразу після розморожування.

3. Тушка чи філе?

За даними Міжнародної організації з захисту океанів, приблизно 20% усієї риби в магазинах — підробка, а найлегше підробити філе. Наприклад, часто під виглядом філе тріски продають дешевший мінтай. Тому якщо є можливість вибору, беріть тушки, їх складно підробити. Ще один аргумент на користь покупки цілої риби — це хімічний розчин, в якому деякі виробники витримують філе, щоб позбавити його від кісток.

Якщо все-таки вирішили купити філе, беріть те, що на шкірі, тільки попередньо ознайомтеся з тим, як виглядає шкіра тієї чи іншої породи. Наприклад, шкіра тріски сірувата із зеленуватим відтінком і темною поздовжньою смугою.

4. Скільки повинно бути льодяної глазурі і про що вона може розповісти?

За законом об’єм крижаної кірки не повинен перевищувати 5 % від загальної ваги риби, але іноді інформація, яка вказана на упаковці, не відповідає дійсності. Постукайте рибою по твердій поверхні — якщо на глазурі з’явилися тріщини або сколи, її точно більше ніж 5 %.

Зовнішній вид льоду може багато сказати про якість риби. Якщо на поверхні льоду є тріщини і напливи, це говорить про те, що рибу багато разів заморожували і розморожували. Жовтувата або каламутна кірка — ознака того, що риба несвіжа.

5. Що шукати на упаковці?

У багатьох країнах світу з вересня 2017 року на упаковці мороженої риби повинна бути інформація про місце вилову та виготовлення продукту. Особливо важлива ця інформація при купівлі філе, а  якщо локація виробника сильно віддалена від регіону вилову, значить, на завод рибу привезли в замороженому вигляді, розморозили, зробили з неї філе і потім заново заморозили. Харчова цінність такого продукту вельми сумнівна.

Також на упаковці має бути вказаний склад і краще вибирати продукт, який не містить нічого, крім самої риби і води. Добавка Е-452 свідчить про те, що в рибі є поліфосфати — речовини, які утримують вологу в рибі.

6. Як визначити поліфосфати в рибі?

Багатьом знайома ситуація, коли після розморожування рибного філе замість купленого кілограма виходило 500-600 грамів продукту. Штучне збільшення ваги досягається не тільки за рахунок льодяної глазурі, але іноді і за допомогою поліфосфатів, які утримують вологу в товщі м’язів. Наявність цих речовин (якщо не вказано на упаковці) в замороженому продукті можна визначити за надмірним глянсовим блиском філе. При смаженні риба з поліфосфатами піниться і набуває сірого відтінку.

7. Яку рибу взагалі не варто брати?

Як серед дикої, так і серед фермерської риби є види, які не рекомендуються до вживання. Проблема дикої риби — це зараження ртуттю (до речі, саме риба є основним харчовим джерелом зараження людини цим металом). Чим особина більша і старша, тим більше в ній ртуті, і в числі найзараженіших риб знаходяться кафельник, меч-риба, акула, королівська макрель, тунець, великоголов.

Проблема аквакультури — це бідний склад поживних речовин, обумовлений особливостями раціону і середовища проживання. Наприклад, у фермерському лососікількість цінних жирів нижча, ніж у дикому. До того ж висока ймовірність присутності в рибі стимуляторів росту, антибіотиків. Найчастіше в рибних господарствах вирощують лосося, коропа, сома, сібас, дораду, пангасіуса, тілапію, морський язик.

Виникає резонне питання: а що ж тоді їсти? Найкращим вибором буде оселедець, хек, мінтай, сайра, сардина. З лососевих це сиг, нерка, кіжуч. Перераховані сорти практично не вирощують у фермерських господарствах, а в списку заражених ртуттю риб вони знаходяться в самому кінці.
джерело