Членство в НАТО: голови комітетів парламентів 19 країн закликають відчинити для України двері Альянсу вже на саміті у Вільнюсі

Також очільники комітетів у закордонних справах 19 країн закликають надати Україні чіткі та сильні гарантії безпеки, підкреслюючи, що Росія не має права вето на розширення НАТО, Україна не входить до сфери впливу Росії, а членство України зміцнить стійкий мир не лише в Україні, а й у Європі загалом.

Крім цього, голови парламентських комітетів у закордонних справах Польщі, Румунії, Норвегії, Чехії, Латвії, Литви та інших країн наголошують, що членство України в НАТО було б набагато ефективнішим і дешевшим, ніж поточна оборонна допомога Україні.

“Тому ми закликаємо НАТО, її глав держав і урядів провести Вільнюський саміт НАТО, щоб створити чіткий шлях для вступу України, та дати чіткі та сильні гарантії безпеки для України. Ми впевнені, що членство України в НАТО значною мірою сприяло б безпеці Альянсу та допомогло б російському суспільству нарешті позбутися імперських мрій, які Путін використовує для консолідації свого режиму”.

Про це йдеться у декларації очільників комітетів у закордонних справах 22 країн про “Повну імплементацію рішень Бухарестського саміту НАТО щодо членства України в НАТО”, яка є в розпорядженні ТСН.ua.

Крім цього, очільники відповідних комітетів 19-ти країн закликають “остаточно викорінити сірі зони безпеки в Європі, як і поточну невизначеність навколо членства України в НАТО, оскільки це заохочує подальшу російську агресію”.

Нагадаємо, що президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю The Wall Street Journal заявив, що Путін ще не програв війну проти України, тому не варто сміятися з того, що Росія дістає зі своїх запасів радянські танки 1960-х років.

“Наразі ми маємо ситуацію, коли російський каток давить Україну, сотні людей гинуть на фронті щодня, при цьому росіян більше 100 млн, а українців менше 40 млн. Вже одна ця різниця показує, хто тут має перевагу. Для росіян людське життя нічого не означає, для українців кожне життя – на вагу золота. Це різні культури. Росія – ядерна наддержава, вона має гігантські запаси зброї”, – зазначив Анджей Дуда.

Водночас президент Франції Еммануель Макрон закликав Захід надати Україні “відчутні та надійні гарантії безпеки”, що буде предметом колективних обговорень протягом найближчих тижнів. Також окремо він закликав Захід зробити все можливе, щоб допомогти Україні провести ефективний контрнаступ.

Цьогорічний Вільнюський саміт НАТО відбудеться 11-12 липня у Литві. ТСН.ua вже писав про чотири головних пріоритети для України від цього саміту Альянсу:

  1. cоюзники по НАТО мають відреагувати на заявку України про вступ, яку Київ спрямував до Альянсу ще у вересні 2022 року;
  2. ухвалення політичного рішення НАТО щодо алгоритму, коли Україна зможе розпочати свою процедуру вступу;
  3. до членства в НАТО, Україна має отримати гарантії безпеки від країн-членів НАТО за прикладом Фінляндії та Швеції;
  4. для вступу до НАТО Україні більше не потрібен ПДЧ, на який посилається сумнозвісна декларація Бухарестського саміту.