Чому безвиз може стати причиною повернення додому мільйонів українців

Безвиз, в залежності від дій влади, може стати як порятунком для української економіки, так і загрозою для країни. За даними Державної служби зайнятості, 5 мільйонів українців працює за межами країни. Тільки у Польщі – 1,2 мільйона заробітчан, передає Ukr.Media.

Європа нарешті зважилася дати безвиз Україні. Залишилися внутрішні процедури ЄС, і вже цього літа українці зможуть відчути себе трохи більш вільними людьми.

Однак є кілька факторів, які не можна упускати з виду при цьому.

Напередодні Великодня МЗС України нагадав, що безвиз не дає право на працевлаштування, навчання та інше – тільки поїздки з приватною метою. Це не дивно, бо як українські чиновники, прагнучи отримати безвиз будь-якою ціною, пішли на максимальні поступки європейцям: вільний допуск туристів в ЄС було отримано в обмін на посилення умов для трудових мігрантів з України в Європі.

Таким чином, ті, хто раніше їздив на сезонні роботи за звичайними туристичними візами і не встиг отримати трудову, з настанням безвиза ризикують залишитися без звичного заробітку.

Ситуацію погіршують прийдешні політичні зміни: до влади в Європі приходять все більш прагматичні політики, які за прикладом Трампа хочуть повернути робочі місця для своїх співгромадян. А значить, варто очікувати, що роботу будуть давати своїм, а не чужим.

Ці два фактори – безвиз і нова європейська влада можуть призвести до того, що без роботи залишаться наші трудові мігранти за кордоном, і вони масово почнуть повертатися додому. Потенційно, за оцінками експертів, повернутися додому може до 5 мільйонів чоловік.

Важливо, з Європи приїде багато висококваліфікованих фахівців. Багато з них працювали на сучасному обладнанні з використанням новітніх технологій. Це шанс для нашої країни, але їм необхідно ще правильно розпорядитися.

Вже сьогодні Кабінет міністрів повинен подумати стратегічно і вирішити, як використовувати величезний трудовий ресурс з користю для вітчизняної економіки. Так, минулого тижня уряд ухвалив план заходів з реінтеграції в суспільство трудових мігрантів і членів їх сімей. Але цей документ має більше декларативний характер, та не передбачає реальне працевлаштування.

Щоб не стався соціальний колапс і голодні бунти, потрібно створити велику кількість робочих місць. Необхідно реінтегрувати величезну кількість людей, дати їм роботу по професії, соціальні гарантії і перспективу.

Це можливо, тільки якщо перезапустити українську економіку на абсолютно нових принципах. Нинішня структура вітчизняної економіки не здатна в короткі терміни прийняти не те що мільйон колишніх мігрантів, а навіть і сто тисяч. Тому потрібні кардинальні рішення. І тоді трудові мігранти можуть стати шансом для зростання економіки нашої країни.

На першому етапі необхідно запустити масштабне будівництво інфраструктури. Цим шляхом свого часу пройшли розвинені країни.

Другим етапом влада повинна спростити ведення бізнесу і ввести реальний захист інвестицій. При цьому увага повинна приділятися раціональному протекціонізму, щоб українські підприємства отримували перевагу при держзамовленнях, а іноземні інвестори випускали свою продукцію в Україні силами українських робітників і на основі українських ресурсів.

А на наступному, третьому етапі держава має перейти до побудови індустріальної економіки.

Також необхідно визначити точки зростання економіки і підтримувати експортерів з високою доданою вартістю. Для цього на четвертому етапі ми повинні реформувати національну банківську систему, щоб вона підтримувала вітчизняний експорт.

У нас залишився рік-півтора до першої хвилі тих хто повернеться. Час для підготовки залишилося мало, тому необхідно діяти максимально швидко.

Валерій Коновалюк