Чи знаєте ви, що яйцеклітина вибирає сперматозоїд, а не навпаки?

Яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом, відбувається запліднення, формується зародок. Просто? Не дуже! Хочемо подати вам до уваги концепцію жіночої розбірливості, або свободи вибору, якщо можна так сказати. Заглиблюючись в цю тему, можна сказати, що жіночі яйцеклітини дійсно роблять вибір. Скотт Гілберт, біолог розвитку в Суортмор-коледжі, вважає: «Яйцеклітина вступає в діалог зі сперматозоїдом, а не просто замикає його всередині». Таким чином, запліднення – це скоріше чесні перегони, а не завоювання.

Також в результаті довгих досліджень було доведено, що яйцеклітини схильні за можливості притягувати конкретний вид сперматозоїдів.

миознайомилися з дослідженням, яке виявило, що яйцеклітини бувають розбірливими і самі вирішують, який сперматозоїд їм вибрати.

Популярна концепція: перегони сперматозоїдів

Будь-яка пара, яка планує завести дитину, вірить в те, що сперматозоїди чимдуж мчатися до яйцеклітини. Почнімо спочатку. Сперматозоїди напоготові, яйцеклітина в найкращій формі – перегони починаються! Як нас вчили в школі, мільйони сперматозоїдів прямують до однієї яйцеклітини. Коли X зустрічає X, виходить дівчинка, коли X зустрічає Y – хлопчик.

Що ж, забудьмо про все, чого нас вчили.

Яйцеклітини відмовляються підкорятися. Вони відіграють домінувальну роль і самі вибирають сперматозоїди

Перегони? Зачекайте-но! Якщо переможець відомий заздалегідь, про які перегони може йти мова? Іншими словами, яйцеклітина вже вибрала тип сперматозоїда, якому буде дозволено проникнути всередину.

В ході своїх досліджень доктор Джозеф Х. Надо з’ясував, що яйцеклітини не пасивно підкоряються, а відіграють головну роль в процесі розмноження. І, всупереч поширеній думці, сперматозоїди зовсім не мчать до яйцеклітини. Насправді все навпаки.

Як пояснили в Тихоокеанському північно-західному науково-дослідному інституті, саме яйцеклітина схвалює або бракує сперматозоїди, що робить статевий відбір більш складнішим процесом на клітинному рівні.

Дивно, але це факт: весь цей час настільки очевидний процес трактували неправильно.

Закону Менделя кинутий виклик?

Закон Менделя – це закон одноманітності за розщепленням. Він також називається законом спадковості, згідно з яким кожен з батьків несе по дві копії кожного гену. Наступним кроком є процес «випадкового запліднення», коли ці гени довільно розподіляються за гаметами і кожна гамета отримує тільки одну копію гена. Проте недавні дослідження повністю спростували це переконання.

Доктор Надо провів 2 окремих експерименти, які вказали на існування іншої теорії. Мета його дослідів полягала в тому, щоб отримати конкретні передбачувані співвідношення комбінацій генів у потомства (ґрунтуючись на законах Менделя). Але цього йому досягти не вдалося.

В рамках свого першого експерименту він дав мишам-самкам один нормальний і один мутований ген, що збільшує шанси захворіти на рак яєчок. У самців всі гени були нормальні. Результат відповідав закону Менделя.

Експеримент № 2. Цього разу доктор Надо зробив все навпаки: він дав самцям мутований раковий ген, в той час як у самок були нормальні гени. І тут все вийшло! Він був здивований, побачивши, що тільки 27% отримали мутовану версію гена, в той час як повинно було бути 75%.

Те, чого нас усіх вчили про нормальні і мутовані версії гена DND1 у матері й батька, виявилося зовсім не так, з чого він зробив висновок, що запліднення – не випадковий процес, і довів існування механізму, що дозволяє яйцеклітині вибирати сперматозоїди з нормальним, а не мутованим геном. По-науковому це називається генетично упередженим заплідненням.

Що це означає?

Невже це завжди втікало від пильного погляду вчених?

Доктор Надо привів 2 можливих пояснення своєї нової теорії.

1. У притягненні між сперматозоїдом і яйцеклітиною основну роль грає молекула фолієвої кислоти. Метаболізм вітаміну В (або фолієвої кислоти) різний в яйцеклітині та спермі. Ці відмінності й можуть стати причиною притягування між сперматозоїдом і яйцеклітиною.

2. Перш ніж попрямувати до яйцеклітини, сперматозоїди певний час знаходяться в жіночому репродуктивному тракті. До цього моменту розвиток яйцеклітини ще не зупинився. Існує ймовірність, що яйцеклітина впливає на поділ клітин так, щоб її гени ідеально підійшли сперматозоїду.

Ми сподіваємося, що картинка прояснилася.

За матеріалами