“Газлайтинг”: один з найнебезпечніших прийомів психологічної маніпуляції

Всесвіт – дуже дивовижне місце. Можу сказати це після того, як провів безліч досліджень різних форм психологічного насилля, якому ми піддаємося кожен день.

Це одна з тих речей, вплив яких ми навіть не усвідомлюємо, а стикаємося вже з наслідками: невпевненістю в собі, заниженою самооцінкою.

Життя завдає ударів навіть найсильнішим, але маніпуляції можна навчитися розпізнавати і недопускати.

Посіяти насіння сумнівів

У 1938 році у світ вийшла п’єса “Газове світло”, базуючись на якій зняли фільм через чотири роки. Це історія про те, як чоловік усіма силами намагається переконати дружину в її божевіллі. Для цього він щось змінює у будинку – непомітно і зовсім небагато.

Коли дружина помічає зміни, чоловік переконує її, що нічого не змінилося, це вона з’їхала з глузду. Повільно, але поступово жінка починає сумніватися в тому, що бачить.

За сюжетом фільму чоловік щодня помалу зменшує полум’я у гасовій лампі, переконуючи дружину, що нічого не відбувається. Звідси і назва цього виду маніпуляції – “газлайтинг”.

Реальність залежить від нашого сприйняття

Ключовий момент п’єси – дії чоловіка, які змінюють сприйняття реальності дружини. Вона бачила, як лампа згасала, але він переконував її, що вона світить, як завжди. Чоловік змусив дружину сумніватися у власній адекватності сприйняття, відповідно – і в реальностті.

Це форма психологічного насилля, яке люди часто навіть не помічають. Коли злочинець контролює сприйняття жертвою самою себе і навколишнього світу, він отримує тотальний контроль над її життям.
І це відбувається кожен день. Навколо нас. Скільки реклами навкруги, яка переконує, що використання їх продукту поліпшить ваше життя? Це легка форма “газлайтингу”. Ви повинні засумніватися в собі. Вирішити, що в житті вам чогось бракує. Далі ідуть думки про те, що бракує саме пропонованого продукту.

Як протистояти газлайтингу?

Ця стаття з’явилася після випадку, який стався з найрозумнішою і найкрасивішою жінкою, яку я тільки зустрічав. Вона розлучилася з людиною, яка не заслуговувала бути поруч.

У нашому житті зустрічаються люди, які робитимуть усе можливе, щоб зламати нас. Для того, щоб ми залишалися на їх рівні і не прагнули до кращого.

Отже, як протистояти газлайтингу? Сприймайте реальність крізь свої окуляри. У вас має бути власне сприйняття реальності.

Те ж саме я сказав цій жінці:

Розумієш, мій друже, у цьому світі є люди, які дивляться на єдинорога і думають : “О, це – єдиноріг, той, яким я ніколи не стану”. Вони намагатимуться переконати вас, єдинорога, що ви – звичайний кінь, як і вони, лише з дивним наростом на голові. І вам потрібна допомога медика, який займається видаленням таких “утворень”.

Вони спробують вкрасти вашу незвичайність і перетворити вас на нудних і звичайних коней, як і вони самі. Їм потрібно, щоб ви були звичайними, старими кіньми, як вони, щоб ви не піднімалися вище за їх рівень”.

Який висновок? Ви не звичайний, старий кінь. Ви навіть не одна з тих шикарних британських конячок, які скачуть через бар’єри. Ви – єдиноріг. Хто, щоб не говорив. Ви один такий на 7,4 мільярда. І це прекрасно.

За матеріалами