Як правильно обробити смородину навесні від шкідників і хвороб

Смородина цінується садівниками і городниками не тільки за її смакові якості. Ягоди містять чимало корисних для здоров’я речовин. Однак повноцінний урожай можна отримати лише від здорових кущів, тому для захисту культури від хвороб і шкідників необхідна обробка смородини навесні.

Профілактичні роботи

Рослина вразлива до різних захворювань, які знижують урожайність або можуть зовсім залишити власника ділянки без ягід. Щоб цього не сталося, фахівці рекомендують приступати до догляду за кущами смородини вже ранньою весною, до набрякання перших бруньок. Досвідчені садівники знають, що шкідники починають проявляти себе практично відразу після того, як розтане сніг. Якщо в цей час буде проведена обробка культури, то згодом не доведеться витрачати зусилля для її лікування.

Завдяки таким заходам рослини стають більш стійкими до хвороб:

— Одним з перших завдань є санітарна обрізка гілок. Необхідно видалити уражені, сухі і пошкоджені ділянки. Робити це потрібно так, щоб не залишалося пеньків, що може стати причиною поширення патогенних мікроорганізмів.

— Гілки не повинні торкатися землі, тому для них слід встановити опори, що зберігають цілісність кущів в період плодоношення, коли навантаження на них істотно збільшується. У разі невиконання таких робіт можуть відбутися ушкодження, що призводять до інфікування всієї рослини.

— За зиму грунт навколо стовбура злежується, тому бажано відразу після танення снігу розпушити грунт, збільшивши доступ повітря до коріння. Попередньо потрібно прибрати все сміття, що знаходиться в прикореневій зоні, висушити і спалити його, уникнувши тим самим поширення шкідників і хвороботворних мікроорганізмів.

— Важливо при виборі посадкового матеріалу заздалегідь приділяти увагу сортам, які більш стійкі до шкідливих комах і хвороб.

— У період вегетації рекомендується підгодовувати рослини добривами, що містять азот. Завдяки даним підживлення нові зав’язі будуть утворюватися більш активно.

Додаткові заходи

Іноді трапляється, що профілактичних робіт може не вистачити, і рослину вражають комахи або патогенні бактерії.

Серед основних шкідників виділяються наступні:

— Смородина златка, личинки які завдають шкоди молодим паросткам, в результаті чого вони можуть усохнути або навіть загинути. Щоб уникнути цього пошкоджені ділянки слід обламати і спалити.

— Почковий кліщ є одним з найнебезпечніших ворогів смородини. Визначити його нескладно по роздутих бруньках, де можуть перебувати десятки тисяч комах. Ліквідувати їх допоможе видалення заражених пагонів і обприскування рослини знезаражувальним розчином (в 10 л води розводять 10 г колоїдної сірки).

— Попелиця часто атакує молоде листя рослини, які зморщуються і скручуються. Боротися з шкідником потрібно ще до розпускання бруньок, поки ще перезимовані яйця не встигли перетворитися в комах. Для цього 20 г хлорофосу розводять у відрі води, додавши в суміш трохи карбофоса. Можна обприскати кущі і 8% розчином нітрафена.

Будь-який садівник знає, як непросто позбавити смородину від шкідливих комах і хвороб навіть за допомогою найсучасніших препаратів. Проте існує досить ефективний спосіб, яким багато власників ділянок користуються з давніх часів, обробляючи культуру окропом.

Важливо!

Проводиться дана процедура виключно в весняний період, після танення снігу, поки нирки ще не встигли набрякнути.

Весь процес необхідно продумати заздалегідь, щоб вода під час робіт не встигла охолонути. Коріння рослини вкривають брезентом або фанерою, забезпечуючи захист від гарячої рідини. Лійку краще брати металеву, так як вона не деформується від впливу окропу. Результат буде ще краще, якщо додати у воду розчин марганцівки або сіль. Щоб уникнути опіків важливо здійснювати обприскування куща рівномірно, не зупиняючись довго на одному місці. Такі заходи допоможуть не тільки усунути паразитів, але і підвищити стійкість культури до захворювань, а також збільшити врожайність.

Отже, дотримуючись вищенаведених рекомендацій кущі Вашої сородини будуть здоровими. А значить в майбутньому без великого врожаю ви не залишетесь!