Як правильно поливати виноград щоб зібрати високий урожай?

Привіт шановний читачу, ми раді бачити вас на нашому сайті Годинник. В даному матеріалі ми розпвоімо вам як часто потрібно поливати виноград.

Селекційний виноград несильно відрізняється від свого дикого предка, прекрасно росте в природних умовах без допомоги людини. Тому виноградні кущі можуть рости і плодоносити і зовсім без поливу, отримуючи вологу з ґрунту. Як правило, природні опади за сезон насичують її достатньо.

Пише Вакурат із частковим використанням матеріалів Dovidkam.com

Виноград має розвинену кореневу систему, яка йде глибоко в землю, і добре випаровують вологу листя (1 м2 листя винограду здатний випарувати більше 1,5 л води за добу), що теж важливо, так як надлишок вологи навіть більше шкідливий, ніж її нестача.

При дефіциті води листя і лози висихають, ягоди виростають дрібними, а коріння у пошуках води, навпаки, розростаються, при цьому заважаючи іншим рослинам. При зайвій вологості грунту коріння загнивають, а з ґрунту вимиваються поживні речовини.

Незважаючи на те, що виноград здатний приносить врожай і без додаткового поливу, грамотне зрошення здатне підвищити урожайність в 1,5-2 рази. Дорослий плодоносний кущ потрібно додатково поливати під час розпускання бруньок, влітку після закінчення цвітіння, а також у період дозрівання ягід.

Крім підтримує річного поливу розрізняють кілька типів: вологозарядковий (осінній та весняний), посадковий, вегетаційний і полив молодого саджанця. Всі вони виробляються за особливими правилами.

Осінній полив на влагозарядку

Суть такого поливу — зволожити грунт перед приходом холодів, так як взимку висохлий ґрунт промерзає і легко тріскається. Через ці тріщини холодне повітря проникає глибоко в землю і вымораживает коріння. Зволожена ж грунт не схильна до розтріскування. Також в ній краще відбувається процес бродіння, який сприяє накопиченню в ній поживних речовин.

Ще один плюс того, щоб рясно поливати виноградник восени: за зимові місяці волога проходить вглиб грунту і залягає на глибині ~1,5 м. Звідти волога не йде навіть самим жарким і посушливим літом. Саме з цих верств коріння будуть брати воду в наступному сезоні.
Якщо осінь була дощова і грунт достатньо зволожена, осінній полив на влагозарядку не потрібен.

Весняний полив на влагозарядку

Такий полив необхідний, якщо зима була сухою і безсніжною. Поливати потрібно до моменту розпускання бруньок. Тепла вода допомагає прискорити пробудження виноградних кущів, а холодна, навпаки, затримує розпускання вічок. Цей прийом застосовується при загрозі весняних заморозків.

Посадковий полив

При приміщенні молодого саджанця в яму землю необхідно рясно зволожити. Якщо посадка проводиться восени, то на дно виритої ями виливають 1-2 відра води до повного вбирання. Потім заповнюють яму шарами підстилки, грунту і добрив, а після того, як саджанець вже поміщений на горбок землі і залишилася яма прикопана наполовину, вливають ще 1-2 відра води.
При висадці навесні процедура поливу аналогічна, з тією тільки різницею, що на дно ями виливають гарячу воду, а після закапування молодий виноград поливають теплою настояної на сонці водою.

Полив молодого саджанця в перший рік вегетації

Зрошення молодого куща проводиться в лунку. Вона виривається навколо коренештамба (підземної частини стебла) з відступом 25-30 см. Глибина лунки повинна бути 20-25 см. Після поливу потрібно дочекатися, поки вода не вбереться в землю, потім закопати лунку і розпушити грунт. Наскільки часто виробляти полив, залежить від сорту і кліматичних умов регіону. Проте є загальне правило для всіх сортів і районів: у серпні полив необхідно припинити.

Вегетаційний полив

Для поливу в період вегетації куща бажано використовувати настояну і підігріту на сонці воду. Частота поливу — 1 раз в тиждень. Обсяг для різних типів ґрунтів і кліматичних зон коливається від 5 до 20 літрів води на кущ. Через місяць частоту поливу потрібно скоротити вдвічі і зволожувати ґрунт раз в 2 тижні. У серпні полив припиняють.

Помилки при поливі винограду

Не можна поливати виноград з садового шланга зверху, вода повинна надходити тільки безпосередньо в грунт.

Занадто часто зволожувати кущі і землю теж небезпечно: можна спровокувати спалах мілдью і гниття коренів.

Вода, що йде з свердловин, може виявитися занадто холодною. Перш, ніж поливати виноград, воді потрібно дати відстоятися і зігрітися.

Полив в період перед цвітінням і під час нього викликає опадання зав’язей, а надлишок води в ґрунті перед збором врожаю уповільнює визрівання ягід і може викликати розтріскування.

Полив і підживлення

Вносити добрива і підгодівлю можна разом з поливом. Під час весняної влагозарядки добрива вносять з другим поливом. Влітку удобрювати рослини також можна під час будь-якого поливу, однак не варто робити це занадто часто.

Редакція сайту Годинник вдячна вам за те, що дочитали статтю до кінця. Ми стараємося зробити наш вміст максимально корисним для вас!