Як правильно садити насіння кавуна

Виростити кавун і отримати смачний і великий урожай кавунів можна за умови правильного вирощування. Важливу роль відіграє і правильна посадка насіння, до якої відноситься не тільки дотримання схеми самої процедури, але і вибір і підготовка місця, обробка насіння.

Коли садити кавун насінням

Кавуни, як і всі гарбузові, люблять тепло, тому для посіву потрібно вибрати відповідний час, коли настане тепла погода. Дуже важливо дочекатися оптимального часу для процедури, при занадто ранньому посіві насіння може загнити в холодній землі або ж сходи будуть проростати довго і недружньо, а в разі сильного зниження температури, рослини навіть можуть загинути.

Перш за все, орієнтуватися потрібно по температурі грунту, земля повинна прогрітися до +15-16°C. При цьому нічна температура повинна стабільно бути вище 8 градусів тепла. Зазвичай в Україні садити кавуни можна в кінці квітня.

Як підготувати місце і грядку

Щоб виростити міцні, здорові рослини, і отримати максимум врожаю, необхідно належну увагу приділити підготовці ділянки. Оптимально зайнятися цим ще восени, або хоча б навесні за кілька тижнів до посадки кавуна.

Грядку потрібно перекопати на багнет лопати (на глибину близько 30-35 см). Під перекопування потрібно внести органічні добрива, наприклад, перегній і компост (близько 5-7 кілограм на квадратний метр), а також мінеральні добрива, наприклад, суперфосфат і сульфат калію. Або ж можна просто навесні внести нітроамофоску (30 г на кв.м.).

Якщо земля на ділянці важка, глиниста, то також під перекопування бажано внести пісок (1 відро на кв.м.).Будь-яку грядку для кавуна рекомендується за 1-7 тижні до посіву насіння накрити поліетиленовою плівкою або білим агроволокном (спанбондом). Попереднє укриття додатково зігріє землю, завдяки чому насіння швидше і дружніше проросте.

Підготовка насіння кавуна до посадки

Найкращу схожість насіння досягають через два-три роки після збору.

Перед передпосівною обробкою рекомендується здійснити калібрування, тобто сортування. Потрібно відібрати все насіння нормальних розмірів і форми. Всі підгнилі, запліснявілі, пошкоджені, неправильної форми (вигнуті, викривлені) слід відбракувати.

Після цього можна приступати до обробки насіння кавуна перед посадкою. Навіщо вона потрібна? Вона в цілому покращує схожість насіння у відкритому грунті (вони проростають швидше, дружніше).Можна підготувати насіння кавуна одним з декількох способів:

Прогрівання. Насіння кавуна люблять тепло, тому ефективно замочити насіння водою температури 50-60 градусів, залишити на 2-3 години, при цьому бажано кілька разів поміняти воду.

Замочування в стимуляторах росту. Процедура пробуджує біологічні сили насіння і покращує схожість. Замочити можна в розчині препарату, наприклад, Епін, Циркон, Енерген (за інструкцією).

Знезаражування. Процедура допомагає знизити ризик розвитку захворювань в майбутньому, усуває збудників захворювань з поверхні насіння. З метою дезінфекції можна здійснити замочування насіння кавуна в розчині Фітоспорину (за інструкцією), або Хлоргексидині 0,05% (півгодини). Після цього потрібно промити в чистій воді.

Пророщування. Найефективніший спосіб підготовки насіння кавуна до посадки, метод дозволяє побачити сходи у відкритому грунті набагато швидше, а також ви зможете відразу побачити нежиттєздатне насіння і не витрачати на нього час при посіві (воно просто не проросте, його можна відбракувати). Пророщувати дуже просто! Спочатку оберніть насіння з двох сторін бавовняною тканиною, марлею або дисками. Потім зволожите матеріал теплою водою, покладіть в пакет, помістіть в тепле місце (t близько 24-27°C). Потім кожен день перевіряйте насіння, коли воно проросте, необхідно відразу посіяти у відкритий грунт. При цьому не забувайте, що тканина завжди повинна бути волога, при необхідності зволожуйте її! Якщо через 6-7 дні насіння не проросте, то можна відбракувати його.

Покрокова інструкція посадки насіння кавуна

Садити культуру дуже просто, за складністю процедура ні чим не відрізняється від посіву інших представників сімейства Гарбузові.Схема посадки насіння кавуна у відкритий грунт:

Гарненько розпуште землю на грядці.

Зробіть лунки для посіву. Глибина лунок – 3-4 сантиметри, відстань між лунками — 70-100 сантиметрів, проміжок між рядами — 2 метри.

Якщо ви садите насіння в теплицю, то проміжок між лунками можна скоротити до 50 між лунками, і 70 см між рядами.

Посадіть насіння в лунку. Одне пророщене насіння кладеться в одну лунку. Якщо насіння попередньо не пророщували, то краще в одну лунку садити 2-3 насіниеи, на випадок, якщо якісь з них не проростуть (якщо все проросте, потім просто залиште один найсильніших сіянець).

Засипте лунки грунтом.

Зробіть полив теплою водою, якщо земля сильно осіла, то досипте до колишнього рівня.

Накрийте баштан поліетиленовою плівкою або агроволокном (спанбондом, лутрасилом). Коли з’являться сходи, слід зняти укриття.

Якщо кінець весни або початок літа не поспішає порадувати своїм теплом, то краще зробити парник на дугах з плівки. І зняти його тільки тоді, коли прийде остаточне тепло.