Народні прикмети на 6 липня – День Горпини купальниці і чому сьогодні обов’язково слід попаритися в лазні

У давнину саме з цього дня люди починали купатися в річках і озерах.

Вважалося, що 6 липня обов’язково слід попаритися в лазні, щоб бути здоровою протягом року, а також задобрити водних духів і входити у водойми чистими. Це був переддень свята Івана Купала, і слов’яни вірили, що в цей день можна збирати цілющі трави і рослини – засоби, приготовані на їх основі, будуть максимально ефективними. Сама ж ніч на Івана Купала вважався містичною – її називали часом перевертнів, чаклунів і відьом. Існувало досить багато повір’їв, пов’язаних саме з святом Івана Купала. 6 липня клали на поріг будинку кропиву, чортополох і звіробій, вважаючи, що ці трави відлякують нечисту силу. До речі, дівчата також ворожили на цілющих травах, вивчали прикмети, інформує Ukr.Media.

У православній церкві 6 липня відзначається день пам’яті святої мучениці Агрипини (Горпини), яка ще в молоді роки вирішила відмовитися від вступу в шлюб, а присвятила своє життя служінню Господу. В той час були поширені гоніння проти християн, а тому, незабаром Горпина була заарештована і піддається мукам, не бажаючи відмовлятися від християнства на користь ідолопоклонства. За свою віру дівчина отримала нагороду – ангел звільнив її від уз темниці. Однак сама Горпина все-таки незабаром померла у в’язниці від отриманих ран. Поховали її три християнки, і відзначали, що у труни Горпини стали відбуватися чудеса. Купальницею її прозвали саме з тієї причини, що з цього дня починаються масові купання у водоймах.

Що стосується ночі на Івана Купала, то вірили, що саме 6 липня цвіте папороть, і якщо її знайти, то можна відшукати заритий скарб. У цей вечір дівчата намагалися надіти свої найкращі вбрання і ходити в них з будинку в будинок зі словами: «Помийте», що означало, що дівчині потрібно подарувати якусь прикрасу – стрічку, сережки і т. д.

На Горпину Купальницю, 6 липня, проводили один цікавий обряд, який називався обетною кашею. Ввечері дівчата збиралися з подругами і спочатку товкли в ступі ячмінь, з якого потім варили кашу. Вважалося, що це блюдо 6 липня дуже корисно для жіночого здоров’я. Також жителі села разом готували кашу й годували нею жебраків.

Прийнято було ріпу сіяти на Горпину – вважали, за прикметами, що це дозволить отримати багатий врожай. Дітей водили вмиватися до джерел на міцне здоров’я, ховали від нечисті худобу. Крім того, існувала традиція викочування жита 6 липня – посіви м’яли, буквально перекочуючись в положенні лежачи по всій смузі.

Народні прикмети на 6 липня
Соловей не співає на Горпину – скоро урожай ячменю можна буде зібрати
Якщо на Горпину ріпу посіяти, то вона обов’язково вродить
Джерело