Новий календар свят в Україні: два різдва

На православне Різдво вже гуляють, а на католицьке – поки працюють. Автор фото: Олександр Яремчук, “Сегодня”

Українцям можуть додати ще один вихідний – на католицьке Різдво, яке відзначають 25 грудня. Як повідомив спікер Ради Андрій Парубій, календар святкових днів в Україні і правила перенесення неробочих днів можуть серйозно змінитися – Кабмін готує законопроект про свята і пам’ятні дати.

__04

Нововведення

Цілком ймовірно, що католицьке Різдво стане неробочим днем вже цього року, каже Парубій. Він пообіцяв, якщо до четверга набереться підтримка більшості парламентарів, то закон проголосують.

Голова комітету з культури Микола Княжицький впевнений: депутати приймуть законопроект.

“В Україні багато римо-католиків і протестантів (близько 6% населення – авт.), які просять зробити 25 грудня вихідним. Ми маємо підтримку залу”, – сказав Княжицький.

А ось з проектом закону “Про державні та інші свята, пам’ятні дати і скорботні дні” складніше. Як роз’яснив “Сьогодні” Сергій Рябенко, начальник відділу правового забезпечення Інституту національної пам’яті, співробітники якого брали участь в підготовці законопроекту, зараз в Україні немає закону, який встановлює статус свят і відповідних заходів. Наприклад, для державних свят обов’язкова участь в них перших осіб країни.

“Законопроект встановлює градацію свят, – роз’яснив Рябенко. – Є державні: наприклад, Дні Незалежності, Конституції, Прапора, Соборності; традиційні – Новий рік, Різдво, Великдень; міжнародні – День боротьби за права жінок (8 Березня), День праці (1 травня), День пам’яті і примирення (8 травня); скорботні дні – День Героїв “Небесної сотні”, Чорнобильської трагедії. Є пам’ятні дати, професійні свята. Не всі з них – неробочі. Для багатьох свято – лише додатковий вихідний – це неправильно, кожне свято повинне мати смислове навантаження. Запропоновано скасувати два неробочих дні: 8 березня і 2 травня. Якщо свято припадає на вихідний, то наступний за ним робочий день вихідний, як зараз, не буде – за винятком Різдва, Великодня та Трійці. У Європі подібної практики немає, адже це призводить до економічних втрат держав”.

Поки документ “завис” у Мінкультури. У його прес-службі нам не відповіли, в чому причина, а джерело в Мінкульті пояснило: там проти скасування неробочих днів і хочуть зробити вихідними днями більше релігійних свят, наприклад, Спас і Вознесіння.

Втрати

Політолог Руслан Бортник каже, що перелік головних свят має затвердити народ: “Всі загальнодержавні свята повинні визначатися в Україні на референдумах. Суб’єктивна думка депутатів має мало спільного з настроями народу з цього приводу. Думаю, що в Раді за проект, швидше за все, не проголосують, бо не вистачить голосів, але в майбутньому – чому б і ні”.

А економіст Олександр Охріменко оцінив, у скільки обходяться втрати від переносів святкових субот і неділь на робочі дні: “Через те, що багато відпочиваємо, річний ВВП зменшується приблизно на 500 млн грн, або на 0,025%. Це трохи”.

джерело