“Платитимуть не тільки за той газ, який спалили”: Нововведення для українців, які потрібно знати кожному

Українці будуть платити не тільки за той газ, які реально спалили, але ще і окремо за можливість ним користуватися. Чинний тариф розділять на дві складові: одна буде залежати від обсягу (не користуєшся – не платити), а друга – від потужності лічильника (навіть якщо не користуєшся – плати). Таке нововведення передбачено і в підписаних Директивах, і в меморандумі з МВФ, і вже прийнятим законом.

Методику розрахунку так званої плати за потужність (абонплати) розрахували ще в минулому році. Під тиском уряду Національна комісія в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) в 2017-м рішення відстрочила, а в цьому році – перенесла на конкретну дату – 1 квітня 2019 року.

Методику ще можуть переглянути, однак принцип збережуть

Неофіційно представники НКРЕКП пояснюють: перед тим, як впроваджувати абонплату, потрібно провести роз’яснювальну роботу. Мовляв, більшість українців це рішення сприймають як другий тариф “ні за що”. Хоча вже зараз платять абонплату, але тільки в складі основного тарифу.

Так, реальна вартість кубометра газу – близько 6 грн, але платимо ми 6,9 грн (90 коп. – абонплата). Наприклад, якщо спалити взимку 100 кубів газу, то абонплата складе 90 грн. Така система – несправедлива, впевнені в НКРЕП. Європейська практика показує – за обслуговування інфраструктури та можливість в будь-який момент користуватися газом повинні платити фіксований платіж і щомісяця. Навіть якщо сім’я не користується блакитним паливом, але не відключила його, постачальник витрачає певні кошти, щоб доставити газ до конфорки в квартирі.

До речі, абонплату також введуть на воду і тепло.

Коли введуть абонентську плату, тариф за сам газ трохи знизиться. Точно сказати суму на даний момент складно, так як до квітня 2019-го в Україні переглянуть вартість блакитного палива. Однак на даний момент в ціні на газ т.зв. “абонплата” становить всього 13%.

Якби ще в минулому році в Україні ввели абонентську плату на газ, частина українців змогла б платити за блакитне паливо менше, для деяких суми в двох платіжках були б на 4-8 грн більше, ніж зараз в одній. Так, для тих, хто користується тільки газовою конфоркою, запропонували знизити “потужність” до 1,2 кубометра в годину. Це менше мінімальної потужності самого простого лічильника. За підрахунками комісії, приблизно 70% сімей використовує газ лише для підігріву їжі, у решти 30% є ще газова колонка або автономне опалення.

Наприклад, в Києві абонплата в квартирі з газовою плитою склала б усього 11,5 грн на місяць. Але при цьому за газ би довелося платити не 6,9 грн / куб, а всього 6 грн. Припустимо, що сім’я з чотирьох осіб на місяць витрачає 17,6 кубометра газу на приготування їжі. Зараз вона отримує платіжку на 121,4 грн. Якби абонплата діяла – 120 грн.

Сім’я в Києві, яка живе в будинку і опалюється газом, платила б абонплату в розмірі 57,4 грн на місяць. При цьому обсяг споживання залежно від площі будинку може складати взимку близько 250-300 кубометрів. Так, якщо витрачати 250 кубів, то без абонплати потрібно платити 1725 грн, а з абонплатою – 157,4 грн (1500 грн за сам газ і 57,4 грн – абонплата). Як підрахували в НКРЕКП, подешевшало б і централізоване опалення. Зараз же постачальники газу отримують ці гроші фактично нема за що. Українці з газовим опалення в рази переплачують за “утримання труби”.

Як буде працювати абонплата в 2019-м

Якщо відштовхуватися від вже прийнятих рішень (постанова НКРЕКУ про введення перехідного періоду), то з 1 квітня абонентська плата за описаною методикою почне діяти автоматично. “З 1 квітня 2019 го при визначенні та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу застосовується Методика, затверджена постановою № 236”, – йдеться в рішенні комісії.

У самій методиці описана формула, за якою можна розрахувати розмір абонентської плати. Зрозуміло, до 2019-го вихідні дані зміняться, а разом з ними виростуть і суми в платіжках. Як розповіли наближені до прийняття рішення джерела, імовірніше за все, сама формула не зміниться.

“Поки діє перехідний період. Чесно кажучи, про абонплаті зараз не дуже прийнято говорити. Більш того, у нас ще в минулому році сказали, що краще слово” абонплата “взагалі не вживати. Краще говорити, що тариф розділять, плата за потужність і т .д”, – розповідає співрозмовник.

Олександр Литвин

джерело