“По 2% з зарплати”: На українців чекають ще три податки

В цьому році уряд має намір збільшити в Україні базу єдиного соціального внеску для “багатих”, в два рази зростуть в абсолютних цифрах платежі з податку на нерухомість і розроблять проект обов’язкового накопичувального пенсійного страхування. Пише 24bombnews

Збільшення соцвнеску дозволить, зокрема, виплачувати підвищені пенсії військовим, а податки на нерухомість поповнять місцеві бюджети.

Тож як і для кого можуть змінитися податки в 2018-му, передає Корупція.Інфо

Податки не переглянули, але декому доведеться платити більше

Основні ставки податків в цьому році не змінили. У минулому році з 3% до 1,5% від мінімальної зарплати знизили ставку податку на нерухомість, а в цьому році повинні розробити проект запуску накопичувального пенсійного фонду (швидше за все, на нього доведеться додатково виділяти кілька відсотків із зарплати). Ще одне можливе нововведення – Міністерство соціальної політики виступило з ініціативою прибрати обмеження на базу єдиного соціального внеску (ЄСВ).

На накопичувальні пенсії – 2% від зарплати. Уже в цьому році уряд має презентувати свій проект введення накопичувального пенсійного рівня. Це буде фонд (або кілька приватних фондів), в який будуть віддавати частину зарплати всі працюючі українці, наприклад, молодше 35 років. Гроші будуть акумулювати на персональних рахунках і інвестувати в економіку. Це дозволить не тільки зібрати “на старість”, а й примножити заощадження. Введення накопичувального пенсійного фонду обговорюється в Україні вже близько 10 років. Більш того, чинний закон про пенсійне забезпечення передбачає три рівні: солідарний (той, що є зараз), обов’язковий накопичувальний (той, що повинні створити) і добровільний накопичувальний (приватні пенсійні фонди, які вже працюють в Україні).

Ще в 2016-му пропонували щомісяця збирати по 2% з зарплат українців в накопичувальний фонд. Ще 7% мали платити за своїх співробітників роботодавці. Та щороку внески від працюючих планували збільшувати на 1 п.п., а внески від роботодавців – навпаки, знижувати. Тобто всього на персональний рахунок щомісяця поповнюватимуть 9% зарплати.

Якщо накопичувальні пенсії все-таки введуть, українці, яким зараз менше 35 років, при виході на пенсію зможуть отримувати відразу дві виплати – із солідарної та накопичувальної системи. Це дозволить значно збільшити рівень українських пенсій. Тільки солідарна система, з огляду на складну демографічну ситуацію, забезпечити безбідну старість усім українцям не в силах. За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень, кількість старих українців буде зростати, а кількість молодих – скорочуватися. Це може привести до того, що працівники не зможуть забезпечувати своїми внесками пенсії старих.

Нова база ЄСВ – торкнеться тільки багатих. Запровадження накопичувальних пенсій розраховане на довгострокову перспективу, то інша пропозиція Мінсоцполітики – зняття “кордону” ЄСВ – дозволить вже в перший рік поповнити Пенсійний фонд додатковими 5 млрд грн. Як відомо, зараз єдиний соціальний внесок в розмірі 22% зарплати стягується тільки з суми до 55 тис. грн. Чиновники пропонують прибрати обмеження і встановити регресивну школу. Тобто з якоїсь частини високої зарплати стягуватимуть 22% ЄСВ, а з решти суми – менше 22%.

У нас 60 тис. осіб отримують зарплату вище максимального рівня сплати ЄСВ – 55 тисяч. Це дуже проста і дієва схема ухилення від оподаткування. Я як керівник фірми виписую собі мільйон офіційної зарплати. З цієї суми плачу 180-190 тисяч ПДФО, плачу з 55 тисяч 22%, 300 тисяч гривень залишаю собі, а решту роздаю своїм співробітникам “, – розповів міністр соціальної політики Андрій Рева.

Для прикладу, якщо з перших 100 тис. зарплати будуть стягувати 22%, то за новими правилами доведеться заплатити ЄСВ в 22 тис. грн, а за старими – всього 12,1 тис. грн.

Податок на нерухомість – заплатимо в 2 рази більший. Податок на нерухомість в Україні становить до 1,5% мінімальної зарплати за кожен “зайвий” квадратний метр нерухомості. Зібрані гроші поповнюють місцеві бюджети, тому місцевій владі і вирішувати, що вважати “зайвою площею”. У Податковому кодексі є мінімальна “норма” -60 квадратів на квартиру і 120 квадратів на будинок. Місцеві ради мають право, наприклад, збільшити норму до 70 квадратів.

З огляду на, що податок на нерухомість сплачується за минулий рік, то з дворазовим зростанням мінімальної зарплати збільшиться і сума в податкових квитанціях. Для прикладу, при ставці податку в 1% і “нормі” на квартиру в 60 квадратів в минулому році власнику квартири площею 100 квадратів потрібно було заплатити податок в 640 грн, а в цьому році – 1280 грн. Це кошти на дороги, школи, ремонти комунальних установ, парки, облаштування міста і т.д.