Подвійне свято 14 січня: що неодмінно слід зробити в Щедрий вечір і чого не можна робити на Василя

В ніч з 13 на 14 січня 2018 року ми відзначатимемо Старий Новий рік або Щедрий вечір. Традиція святкування нового року за старим стилем дотримується не тільки на пострадянському просторі, а й у Греції, Чорногорії, Сербії, Румунії, Македонії, деяких кантонах Швейцарії, кількох районах Англії.

Крім того, щорічно 14 січня православні християни вшановують пам’ять святих Василя і Меланії.

Щедрий вечір: традиції

Вечір з 13 на 14 січня називається “щедрим”.

У православних християн прийнято, як і на Святвечір, збиратися всією сім’єю за святковим столом. Обов’язково потрібно поспілкуватися один з одним: розповісти про те, чого досягли в старому році, підвести підсумки, попросити вибачення за заподіяні кривди.

На святковий стіл ставлять шикарне частування. Центральною стравою застілля повинна бути не пісна кутя.

Сто років тому в багатьох сім’ях готували “Кесарійського” порося. Його начиняли кашею і зажарювали цілком на рожні. Готову стравну не можна було різати ножем, а тільки відламувати по шматочку. Сьогодні зажарювати порося досить складно, тому готують свинячий холодець.

На заході України готують крoв’янку – ковбасу з недовареної гречаної каші і свинячої крoві. Крoв’янку спочатку відварюють, а потім обсмажують до готовності.

Ще одниєю традиційною стравою вважаються пиріжки з різною начинкою.

На Щедрий вечір обов’язково щедрують, при цьому прийнято переодягатися в хитромудрі костюми, наприклад, Кози, Цигана, Медведя, Мавки.

Щедрівки – це пісні з побажаннями миру і добра, радості, любові до ближнього і Господа. Щедрувальників треба винагородити смакотою або монетою.

День Святого Василя Великого і Меланії

14 січня в православному календарі шанують пам’ять святого Василя Великого, тому вечір 13 січня ще називають “Василівський”.

Василь Великий був покрoвителем свинопасів і, щоб вшанувати святого, в давні часи запікали свинячу голову. Її ставили посередині святкового столу. Гості також повинні прийти в будинок не з порожніми руками, а принести з собою будь-яку страву зі свинини. І сьогодні в подарунок господарям, на удачу, прийнято дарувати маленьких іграшкових поросят.

На Василя завжди пекли млинці, в які загортали начинку “з сюрпризом”, щоб пізніше використовувати їх у ворожінні.

Якщо ввечері 13 січня щедрують, то на Василя – посівають. Прийшовши в цей день в чужий будинок, необхідно заспівати посiвалку з побажаннями добра і щастя в новому році. Посівають зерном, яке потім збирають і зберігають до наступного року. Навесні в селах його змішують з зерном, що будуть використовувати для посіву. Отриманy за посівання грошову винагороду, залишають собі не повністю, а віддають деяку його частину до церкви.

Читайте також: 6 речей, які категорично не можна робити 13 і 14 січня

Вважається, що для того щоб щастя і удача супроводжували в майбутньому році, першим в дiм 14 січня має зайти чоловік. Саме тому посівати доручають хлопчикам.

На Василiв день часто варили гречану кашу і спостерігали: якщо вона вийшла смачною і розсипчастою – рік буде щасливим і страву з’їдають без залишку. Коли ж каша пригоріла, вийшла рідкою або “втекла” – це знак нещасть і бід. Невдалу страву викидають і навіть не згодовують тваринам або птахам.

В Україні до сих пір вірять в те, що на Василя в будинку повинен бути хороший грошовий запас. А ось в борг у цей день не дають, щоб свій достаток не віддати.

14 січня – день Святої Меланії, яка протегує вaгітним і пoрoділлям, є берегинею домашнього вогнища.
джерело