Польща, прощай: чергова країна вабить українців заробітками

І умови обіцяють бути не в приклад краще

Чехія вирішила змагатися з Польщею в залученні на свої виробництва українських заробітчан: почалося лобіювання спрощення працевлаштування для громадян країн, які не є членами ЄС, пише politeka

У Чехії, за відомостями місцевої статистики, спостерігається щорічний дефіцит робочих рук. Так цифри показують невтішні дані: майже 100 тис. Осіб терміново потрібні на різні галузі виробництва Чехії

Треба відзначити, що за офіційними даними, в 2018 році на 320 тис. Відкритих на чеській біржі праці вакансій, було всього 230 тис. Претендентів.

Влада країни поки гальмують розгляд спрощення працевлаштування для НЕ євросоюзівців, через можливе падіння рівня оплати для самих чехів.

У зв’язку з цим уряд Чехії висунуло альтернативну пропозицію: поступове збільшення зарплат чеським працівникам з одночасним залученням робочої сили з країн, союзних по ЄС. Відзначається, що в деяких регіонах Європейського Союзу ситуація з безробіттям досягла апогею.

Однак чеські роботодавці не мають наміру чекати, їм необхідно закрити питання з кадрами якомога скоріше.

«Якщо це буде зроблено, то відкриється можливість для ще більшої кількості українців знайти легальну роботу в Чехії, де чисельність населення скорочується, а кількість пенсіонерів зростає. Щоб зберегти високі соціальні стандарти всередині країни, потрібно створювати нові робочі місця і залучати іноземних працівників », – розповіла президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Лист чеської влади від місцевої Спілки промисловості і транспорту включає в себе такі вимоги:

 

  • Збільшення робочої квоти для приїжджих з 20 тис. До 40 тис. Чоловік. Левову частку робочих рук якраз планується отримати з України, Молдавії і Білорусі.
  • Пом’якшити бюрократичні бар’єри для працевлаштування іноземців.
  • Зменшити з 30 до 10 днів період, по закінченню якого вакансія може пропонуватися приїжджим (спершу працівника пробують знайти з числа чехів).
  • Заборонити фірмам, в яких працює менше 6 осіб (зараз 10), працевлаштовувати іноземців. На цьому роблять бізнес – створюють фіктивні фірми, які за фактом займаються продажем пакету документів для оформлення візи, а роботу не дають.
  • Заборонити іноземним працівникам змінювати роботу в перші півроку працевлаштування.

 

За словами експерта, приїхавши за робочою візою українці не затримуються на місці, куди прибули для роботи.

«Це поширена практика, тому бізнес хоче підстрахуватися. Але важко собі уявити такі примусу щодо роботи в одного роботодавця, це буде порушенням законодавства ЄС і Чехії. Таку норму теоретично можна ввести для всіх працюючих (в тому числі, для самих чехів), або прописати в контракті, який підписує трудовий мігрант з роботодавцем. Але все одно це умова можна оскаржити в суді. Хіба що розрахунок на те, що іноземці не підуть судитися, а пропрацюють певний термін », – каже Воскобойник.

У Чехії українців істотно менше на заробітках, ніж в польщі, через проблемним отриманням робочої візи.

Зазвичай люди працевлаштовуються на термін від 3 місяців до 2 років. Однак багато хто намагається влаштуватися нелегально за польськими візами. Хоча це суперечить всім рекомендаціям. В агентствах з працевлаштування відкрито говорять – це прямий шлях до депортації при першій же перевірці. Ні по біометрії, ні по польської робочої легально в Чехії не працевлаштуватися.

Найчастіше українці їдуть працювати в Чехію різноробочими на виробництва, де зараз спостерігається найбільший дефіцит кадрів.

Активно шукають ще будівельників, зварювальників, токарів, електриків, швачок, кухарів. І різноробочих буквально всюди: автомобільні заводи, склади, харчове виробництво, готелі, сільське господарство.

Середня зарплата варіюється в рамках 800-1000 євро на місяць. Тобто трохи вище, ніж в Польщі, а й житло, яке оплачує працівник самостійно, і продукти в Чехії на порядок дорожче. Також хоча б трохи потрібно знати мову.

Але незабаром не тільки чехи, а й поляки зіткнутися з ще однією серйозною проблемою: коли інші економічно розвинені країни, з більш високим рівнем зарплат, так само почнуть спрощувати процедуру працевлаштування, почнеться масовий відтік заробітчан в інші держави ЄС. Ті, хто зараз їдуть на роботу в Чехію і Польщу, просто виїдуть туди, де більше платять.