Польща вводить платні дозволи на роботу: що чекає українських заробітчан

З нового року в Польщі наберуть чинності нові правила працевлаштування іноземців, відповідно до яких заяви про намір доручити роботу іноземцю будуть замінені платними дозволами на сезонну роботу.

Процедура дозволів на сезонну роботу буде діяти в сферах сільського господарства, садівництва, туризму і гастрономії.

Що чекає українців, які збираються виїхати до Польщі на сезонні роботи, розповів Віталій Махинько, голова профспілки заробітчан в Польщі “Трудова солідарність”.

За словами Махинько, раніше дозвіл на роботу оформляв роботодавець. Зараз Польща вводить плату за “тимчасові дозволи” для короткострокового оформлення на роботу.

“Вони раніше були безкоштовні, роботодавець подавав заявку на отримання, але нічого не платив, а зараз за них хочуть ввести сплату. Раніше роботодавець оплачував за “воєводський дозвіл” 100 злотих за них”, – зазначив експерт.

За його словами, польський роботодавець не знизить зарплату в зв’язку з цим нововведенням.

“Справа в тому, що там дуже маленька сума буде стягуватися. І вона ніяк не відбиватиметься на зарплатах. Підвищиться, можливо, вартість продажу тимчасових запрошень на чорному ринку. Тому що раніше роботодавці отримували їх абсолютно безкоштовно, а зараз за них доведеться сплачувати невелику суму. Тому, можливо, на цю вартість і зросте вартість запрошень на чорному ринку. Більш того, ті зміни, які вводять вони, на мою думку, наведуть порядок на ринку праці “, – говорить Махинько

В першу чергу, відзначає експерт, буде більше контролю, оскільки з’явиться можливість якось відмовити у видачі запрошення.

“Тому що на сьогоднішній день українці створили цілі схеми, злочинні. Припустимо, подають заявку на видачу запрошень, вони безкоштовні. Їх подають у величезних кількостях. І за законом польські органи не можуть відмовити у видачі. Вони хоч і бачать, що це махінація, але за законом вони повинні видавати документ. Польська влада звичайно теж, іноді порушує закони, обмежує видачу, затягуює видачу і т.ін. А тепер у них з’являються на законодавчому рівні механізми контролю, можливості відмови у видачі і т.ін. З одного боку, здається , що посилюються умови видачі, але з іншого боку це йде тільки на користь ринку праці. Все більше намагаються позбутися чорних схем, які наплодили наші співвітчизники”, – говорить Махинько.

У той же час, за його словами, польські роботодавці не будуть більш ретельно підбирати найманих працівників за рівнем кваліфікації.

джерело