“Позбавляти українців громадянства за …”: Вся правда про скандальну заяву політиків. Що насправді задумали депутати

У Верховній Раді хочуть позбавляти українського громадянства жителів тимчасово окупованих територій за те, що вони отримали другий паспорт іншої країни. Про це заявив депутат-свободівець Ігор Мірошниченко. Щоправда, поки отримати докази наявності другого документа дуже складно, передає Корупція.Інфо.

З іншого боку, у самому парламенті сидять десятки нардепів, які мають друге, а то і третє громадянство. І навряд чи в їх інтересах голосувати за подібний законопроект.

 

За та проти

Поки думки депутатів про те – позбавляти або не позбавляти українців громадянства за іноземний паспорт – розійшлися. Наприклад, крім автора цієї ідеї свободівця Ігоря Мірошниченка, нововведення підтримує і депутат-радикал Ігор Мосійчук.

“І це стосується не тільки жителів тимчасово окупованих територій. Нещодавно стало відомо, що тисяча жителів Закарпаття з угорськими паспортами сходили в Угорщину на голосування. Так що мова йде про документи як РФ, так і Угорщини, Румунії, Ізраїлю, Канади та інших”, – каже нардеп.

За його словами, зараз головна проблема в тому, щоб отримати доказ того, що українець має другий паспорт.

“Сам він в цьому не зізнається. А скільки б Україна не відправляла запити в інші країни, нам або не відповідають, або говорять, що це персональні дані, які вони видавати не можуть. Згадайте історію з позбавленням громадянства нардепа Андрія Артеменка. Так він в ГПУ сам зізнався, що має другий паспорт, показав його, і після цього тільки почалася процедура позбавлення його українського громадянства”, – говорить Мосійчук.

Однак, за його словами, є один спосіб знайти власників подвійного громадянства.

“Після того, як жителі Криму та Закарпаття встигли взяти участь в голосуванні на виборах в Угорщині і в РФ (на території окупованого Криму), то їх дані можна відшукати в реєстрах виборців тих країн. Таким чином отримати докази подвійного громадянства”, – вважає Мосійчук.

А ось депутат від Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко не підтримує ідею позбавлення громадянства за другий паспорт. Тому що багато людей другим документом обзаводилися не від хорошого життя, а щоб мати можливість працювати за кордоном і заробляти собі на життя.

“Я проти того, щоб українців позбавляти громадянства за другий паспорт. Тому що багато хто одержував друге громадянство, щоб мати можливість вільно виїжджати за кордон і заробляти там на життя. Хоча наш закон передбачає автоматичне позбавлення українського громадянства за другий паспорт. Щоправда, людина повинна сама зізнатися в тому, що отримала іноземне громадянство. Або потрібно отримати докази цього. До речі, докази можуть надати і прикордонники, коли людина перетинає кордон за паспортом чужої країни “, – пояснив Гончаренко.

Порушники в парламенті

Сам Гончаренко впевнений, що вже якщо карати за отримання паспорта іншої країни, то тільки депутатів і чиновників. “З чуток, в парламенті є десятки обранців, які мають в кишені другий, а то й третій паспорт. Але знову ж таки, все це потрібно доводити офіційно”, – говорить Гончаренко.

Це ж підтверджує і Ігор Мосійчук. “Ніхто з депутатів не зізнається в цьому. Але знову ж між собою обговорюють, що той чи інший депутат має паспорт Ізраїлю або Канади чи ЄС. Називати прізвища не буду, тому що у мене офіційних доказів немає. Це робота для СБУ та ГПУ”, – каже Мосійчук.

Юристи кажуть, що насправді довести наявність у людини другого громадянства дуже складно. “Це дуже довгий процес. Потрібно писати запити в іншу країну, і не факт, що там вам дадуть відповідь. Потрібно довести, що паспорт іншої країни реальний, а не липовий. Тому що позбавляти українського громадянства за підроблений паспорт іншої країни теж не можна. Якщо людина отримала так званий паспорт “Л/ДНР”, то це теж не привід позбавляти його українського громадянства, оскільки таких “країн” не існує”, – сказав нам адвокат Іван Ліберман.

До речі, в останній рік власники других паспортів з Чернівецької та Закарпатської областей вважають за краще ховати документи. Якщо раніше мешканці Закарпаття або Чернівецької області вільно перетинали кордон по угорському або румунському паспорту, то останнім часом вважають за краще цього не робити. І з української сторони показують біометричний паспорт, побоюючись, що рано чи пізно їх можуть-таки внести в чорні списки.

“Хоча самі прикордонники прекрасно знають, хто з місцевих має другий паспорт. А ще іноді угорська сторона на своєму сайті МЗС навіть публікує списки закарпатців, які незаконно отримали їх громадянство і позбавляє їх такого права. Всі закарпатці це читають і сміються”, – розповів нам колишній керівник одного з прикордонних пунктів Закарпаття.

Джерело: “Обозреватель”.