Правила вирощування великого врожаю баклажанів

Баклажан – самий теплолюбний з усіх овочів-родичів сімейства пасльонових. Для росту і розвитку йому необхідно не менше плюс 25-30 градусів. Рослина боїться різких перепадів температури, серйозно страждає навіть від короткочасних похолодань і дуже вимоглива до вологості повітря і грунту, особливо під час утворення плодів. Але підхід до нього все-таки можна знайти.

Забіг на довгу дистанцію

Баклажан найкраще вирощувати в теплицях, парниках або навіть в простих укриттях. Щоб гарантовано отримати хороший урожай, краще використовувати сорти і гібриди, адаптовані до довгого світлового дня і знижених температур.

Баклажан не просто овоч. Ця рослина-тест для серйозного городника. Поки він не зацвіте, зростає дуже повільно. Та й вегетаційний період у нього тривалий: від сходів до початку плодоношення у скоростиглих сортів проходить 85-100 днів, у пізньостиглих – 130-150. Тому баклажан найкраще вирощувати через розсаду.

Але про все по порядку. Будь-який урожай починається з вибору насіння. Найкраще висівати насіння, що зберігалися близько двох років. Свіжі зернятка баклажана мають знижену схожість і при посіві проростають місяць і довше. Обов’язково враховуйте ці особливості.

Терміни посіву насіння на розсаду залежать від типу укриття, наявного на ділянці (теплиця, парник, оранжерея), і температури самого грунту – вона повинна бути не нижче плюс 18 градусів. Зазвичай посадка в захищений грунт починається після 7 травня і закінчується 5 червня. До цього часу у вас вже повинна бути якісна 70-75-денна розсада.

Для отримання дружних сходів насіння перед посівом замочують на добу в розчині макро і мікродобрив або 3-процентного гумата калію (25 мл на 1 л).

Насіння висівають в рядок на глибину 1-1,5 см. Потім їх мульчують грунтом, злегка ущільнюють, а самі посівні ємності закривають поліетиленовою плівкою, щоб максимально утримати вологу в ґрунті. Температура в цей час повинна бути не нижче плюс 26 градусів. Як тільки з’явиться половина сходів, плівку прибирають і збільшують освітленість. Через два тижні розсаду пікірують в окремі горщики об’ємом не більше літра. Щоб коренева система сіянців швидше запрацювала, перші пару днів температуру злегка збільшують – вдень до плюс 24, а вночі до плюс 20 градусів. Потім розсаду вирощують при температурі вдень плюс 20-22, вночі плюс 18 градусів. При температурі нижче плюс 15 градусів рослини різко уповільнюють своє зростання, а якщо температура нижче плюс 13, і зовсім припиняють розвиток і гинуть.

Щоб волога швидко не випаровувалася, верхній шар грунту треба постійно рихлити на глибину 1 см, особливо після поливу. Однак краще недолити, ніж перелити.

Щоб сіянці росли міцними і здоровими, їх необхідно періодично підгодовувати. Поливи і підживлення краще проводити в ранкові години. Готовою до посадки вважається розсада, у якій є 10 справжніх листків.

Висадка розсади

За 2-3 тижні до висадки розсади в теплицю починаємо готувати грунт. Під перекопування вносимо на кожен квадратний метр по 3-4 кг перегною, а також 60 г суперфосфату, по 30 г аміачної селітри і сірчанокислого калію, 15 г сірчанокислого магнію. Грунт перекопують на глибину 22-25 см, добре перемішуємо органічні і мінеральні добрива. Лунки ж готуємо в день посадки. Щоб було зручніше доглядати за рослинами, найкраще висаджувати розсаду в два ряди, залишаючи між ними відстань 90-100 см, а в ряду – 35-40 см. При цьому повинно бути не більше 2-3 рослин на 1 кв. м.

Перед переселенням не забудьте загартувати рослини, привчивши їх до знижених температур (але не нижче плюс 12-15 градусів) і ультрафіолетового випромінювання. У вирощеної під склом розсади ніжні світло-зелене листя, тому, потрапивши під прямі сонячні промені, вони можуть згоріти і опасти.

У повітряно-світлового загартування є й інший плюс: вона скорочує період до цвітіння. Загартована розсада не переростає, швидше вкорінюється. А баклажани, як відомо, погано переносять пересадку. І все тому, що навіть у якісної розсади завжди великі листи і слабка коренева система.

Якщо сіянці вирощували без горщиків, виймайте їх з грунту, зберігаючи комок землі. Висаджуйте на глибину 7-8 см, на 1,5 см глибше кореневої шийки. Якщо комок землі на коренях неміцний, перед посадкою занурте рослини в бовтанку з коров’яку з глиною. Кімнатна розсада приживається швидше, дає більш високий урожай, який і дозріває на 20-25 днів раніше.

Відразу після посадки сіянці притініть, а для підвищення вологості ще і обприскайте грунт в теплиці.

За всіма правилами

Догляд за баклажанами зводиться до грамотного формуванні, поливу теплою водою і удобрення. У травні під кожну рослину вносять по 250-300 мл живильного розчину, а влітку – по 400-500 мл. Відразу після підгодівлі обов’язково поливають. Інакше випадково потрапляючі на листя краплі «мінералки» можуть викликати опік.

Баклажан – рослина вологолюбна. Тому врожайність багато в чому буде залежати від правильного поливу: 1-2 рази в тиждень цілком достатньо. Якщо ж стоїть спека – через день. Після поливів грунт розпушують, не допускаючи утворення на ній кірки. За вегетацію кущі двічі акуратно підгортають – у синіх дуже слабо відновлюється коренева система. Так що, пошкодивши один корінець, можна втратити всю рослину.

У плівкових теплицях баклажани можуть вирости до 1,5 м, тому без формування не обійтися. На кожній рослині залишаємо за 2-3 сильних втечі, інші видаляємо. Скелетні гілки підв’язуємо до шпалери.

Щоб прискорити дозрівання вже зав’язалися плодів, верхівку рослин прищипують. У скоростиглих штамбових сортів, що дають не більше 5-8 плодів, кущ не формуємо.

Під час цвітіння з усієї групи квіток залишаємо один – найсильніший, а решта без жалю обриваємо. Адже з дрібної квітки виросте і невеликий плід. Після утворення 6-8 плодів видаляємо і бічні пагони. Ні до чого баклажана і пожовкле листя. Щоб плоди зав’язувалися дружніше, рослині потрібний своєрідний струс. Для цього регулярно трусіть шпалеру. Так запилення буде якісніше.

Збирають баклажани раз в 6-7 днів по мірі їх дозрівання. Найкраще знімати плоди у фазі технічної стиглості, коли вони відповідають розміру сорти, мають соковиту пружну м’якоть і недорозвинені насіння, легко розрізаються ножем.

Але незважаючи на всі зусилля, треба бути готовими до того, що ваші труди можуть і не увінчатися успіхом. Баклажан болісно реагує на будь-недбале ставлення до нього і ігнорування його вимог. При нестачі тепла навесні, підвищених температурах влітку, недостатньо живильному грунті і нерівномірному зволоженні баклажан скидає бутони, квітки і зав’язі.