Сьогодні Онисин день: про що прийнято молитися, прикмети та традиції свята

У православ’ї це день пам’яті святої Анісії Солунської. А в народі її прозвали «Онися-Шлуночниця».

Анісія Солунська жила в 3-4 століттях в Греції. Дівчина була дуже багата, їй дісталася велика спадщина. Але вона роздала всі гроші біднякам, відпустила своїх рабів і присвятила своє життя допомозі хворим і ув’язненим.

Анісія померла мученицькою смертю, постраждавши за християнську віру. Одного разу вона йшла до церкви, її зупинив римський воїн і запросив на язичницьке свято. Відмова Анісії привела його до такого сказу, що він на місці зарубав її мечем.

У народі свято називають Онися, Анісії зимові, Порезуха, Онися-Шлуночниця. По-перше, Анісію почитали як святу, яка допомагає при різних хворобах, особливо шлункових.

Але перш за все назва Шлуночниця з’явилася від того, що в ці дні, на початку січня, в селах кололи свиней, і найпопулярнішим блюдом на столах були фаршировані шлунки.

Онисин день1

Зі свинячих шлунків та іншого тельбуха готували різноманітні страви. Відварювали, зажарювали на вогні, фарширували цибулею і грудинкою, грибами і салом. В цей же день готували ковбасу.

Але перш ніж перейти до кулінарних дослідів, на свинячих шлунках і інших нутрощах ворожили. Якщо шлунок поросяти виявився порожнім, це віщує довгі холоди. А гладка селезінка пророкує суворі морози. Розширена в середині печінка говорить про те, що в другій половині зими буде холоднеча. А якщо печінка розширювалася на кінці, то значить, і морози вдарять тільки в березні.

Онисин день2

Готували страви не тільки з домашніх свиней, а й з дичини. Оскільки чоловіки в Онисин день вирушали полювати на кабана. На полювання йшли з самого раннього ранку, і за його результатами судили про те, наскільки благополучним буде рік. Якщо мисливцям щастило, то вони хвалилися своєю здобиччю перед усім селом, проносячи убитого кабана, прив’язаного до палиць, по всіх вулицях. Після цього кабана обробляли і готували частування для всіх сусідів.

У цей день взагалі зазвичай погода була морозною, звідки і з’явилася приказка «Не проси у Онисі тепла». Але якщо в цей день лунало гучне цвірінькання горобців, то чекали швидкої відлиги.

Є кілька прикмет і заборон, пов’язаних з 12 січня.

У Онисин день дівчатам заборонено вишивати. Також не можна приймати подарунки від незнайомців.

А ще в цей день заборонялося солити їжу, і все приготовані страви подавалися несолоними. Інакше можна було накликати біду.
джерело