Секрети вирощування: як отримати гарний урожай картоплі?

Доброго дня друзі, ми раді бачити вас на нашому сайті Годинник. Не так вже й багато часу залишилося до посадки картоплі, тому в цій статті ми хочемо розповісти вам секрети вирощування великого врожаю картоплі.

Картопля була привезена з Америки, відкритої Колумбом в 1492 році. В Європу картопля була привезена в 1586 році.

Пише Годинник із частковим використанням матеріалів  Вакурат

Такий тривалий період вирощування картоплі не приніс досвіду більшості городників. Для більшості процес вирощування картоплі завершується простим закапуванням бульб по весні, рідкісним підгортанням і збором колорадських жуків. Стомлююча робота сапкою не залишає приводів для роздумів про діалектики — перехід кількості в якість.

Між тим, якщо застосовувати на практиці, всі знання людства про вирощування картоплі, всі секрети та лайфхаки, то урожай картоплі збільшиться в рази, а площа, зайнята насадженнями зменшиться пропорційно зростанню досвіду.

Пропоную вашій увазі основні секрети досвідчених картоплярів, які досить прості для застосування на звичайному городі або дачній ділянці.

Дезінфекція бульб, призначених для посадки

Бульби картоплі, призначені для посадки обов’язково треба дезінфікувати для профілактики захворювань і зменшення чисельності шкідників. Шкідники люблять нападати на бульби саме навесні, до проростання паростків картоплі.

Вважається, що додавання в дезінфікуючі розчини для картоплі борної кислоти стимулює ріст пагонів у перші дні після посадки у відкритий грунт.

Бульби дезінфікують замочуванням або обприскуванням з пульверизатора. Найбільш ефективне замочування бульб на дві-три години.

Суміш № 1 «Для знезараження»: 1 кг товченого часнику розводять в 10 літрах води, а потім обприскують або замочують бульби картоплі, призначені для посадки.

Суміш № 2 «Живить і знезаражує»: у 10 літрах води розчиняють півграма перманганату калію (марганцівки), додають 5 г мідного купоросу і 15 грам борної кислоти.

Суміш № 3 «Суперфосфатний»: для отримання дезинфікуючого і поживного розчину розводять в 10 літрах води 60 грамів суперфосфату, 40 грамів сечовини, 5 грамів марганцівки і додають 10 г борної кислоти.

Суміш № 4 «Для обприскування бульб»: у 10 літрах води розчиняють 15 грамів борної кислоти, 30 грамів сульфату калію, 40 грамів карбаміду, 1 грам мідного купоросу і півграма марганцівки. Норма витрати складу — 1 літр на 100 кг картоплі.

Бульби обприскують до проростання паростків, якщо бульби проросли, то суміш розводять водою до половини.

Замочування бульб перед посадкою

Досвідчені картоплярі бульби замочують на 2 доби перед посадкою в живильному розчині. Кажуть, урожайність зростає до 15%, прискорюється схожість і формування бульб. Рецепт живильного розчину простий: по 40 грамів суперфосфату, азотних добрив і калійної солі і розчиняють в 10 л води. Норма витрати живильного розчину — 10 л на 50 кг бульб.

Не пророщені бульби замочують за добу до посадки.

Надрізання бульб

Досвідчені городники надрізають бульби, щоб підвищити врожайність картоплі з одного куща на 10-15%.

Стимулюючі надрізи на бульбах роблять до початку проростання вічок за півтора-два місяці до посадки. Перед посадкою надрізані бульби пророщують.

Надріз стимулює зростання вічок у всіх частинах бульби: внизу і посередині, а не тільки вгорі. А нижні вічка при стандартній технології пророщування ніколи не проростають.

Поперечний надріз бульби роблять перпендикулярно осі. Глибокий надріз: нерозрізаною залишається лише невелика частина бульби — приблизно 1 см; виходить як би перемичка між половинками.

Після надрізу ростова речовина розподіляються рівномірно по всіх очках, і кожна бульба дає сильний кущ з великою кількістю стебел.

Бульба картоплі надрізається по всій окружності на глибину флоємного шару — 1 см (на ніж прикріплюють обмежувач). При кільцевому надрізі бульби приплив поживних і ростових речовин до верхівкової частини бульби перекривається, ці речовини направляються до бічних нижніх бруньок, що стимулює їх активізацію та проростання.

Результат надрізання бульб — кількість стебел збільшується, а значить і кількість бульб на кущі буде вища.

Найбільший ефект від надрізу бульб досягається, якщо протримати надрізані бульби 25-30 діб в теплі — при температурі х +14…+18 °C. Кільцеві надрізи роблять при ранній вигонці картоплі.

Для профілактики перенесення хвороб з бульби на бульбу надрізають тільки здорові коренеплоди, а ніж періодично дезінфікують в розчині марганцівки, лізолу або формаліну.

Орієнтація картопляних борозен з півночі на південь

Досвідчені городники, за багаторічними спостереженнями, встановили, що максимальна врожайність картоплі досягається, якщо картопляні борозни орієнтовані з півночі на південь.

Якщо орієнтувати посадки картоплі з півночі на південь, то до полудня сонце буде гріти і висвітлювати східну сторону рядів, а після полудня — західну. При цьому всі рослини отримають максимум тепла і світла.

Картоплю поливають

Для підвищення врожайності посадки картоплі регулярно поливають теплою водою, якщо є така можливість. Достатньо два-три поливи за сезон і врожайність картоплі збільшиться в рази, особливо якщо в червні-липні стоїть спека і засуха.

Рекомендується поливати картоплю крапельним методом.

Картоплю підгодовують

Щоб отримати максимум урожайності від картоплі, її треба підгодувати три рази за сезон.

Перша підгодівля найбільш ефективна в період активної вегетації: 15 склянок перегною змішують з 10-ма чайними ложками сечовини.

Друга підгодівля стимулює формування бутонів і цвітіння картоплі. Підгодовують в період початку цвітіння: 30 столових ложок золи змішують з 10 чайними ложками сульфату калію. Норма витрати суміші — 10 погонних метрів.

Третя підгодівля стимулює і прискорює формування бульб. Суміш з двох столових ложок суперфосфату і сульфату калію і однієї столової ложки нітрофоски розчиняють в 10 літрах води. Норма витрати розчину — півлітра на один кущ картоплі.

До речі, під час цвітіння не можна підгодовувати картоплю органічними добривами — це провокує ріст бур’янів.

Стебла надломують

Якщо через два-три тижні після цвітіння надломити стебла на висоті 10-15 см від землі, то врожайність картоплі значно зросте. Цьому секрету більше 100 років, його автор Ріхард Шредер.

Секрет простий: поживні речовини, що йдуть нагору, в стебло, досягнувши надлому «розвертаються» і направляються в бульби. Бадилля не в’яне і фотосинтез не припиняється.

Найбільш ефективні надломи стебел здорових кущів, хворі рослини не надломлюють.

Два врожаї картоплі на рік

Ранню картоплю викопують на початку червня, вибирають великі бульби, залишаючи дрібні, і садять кущ назад, на своє місце. Кущ рясно поливають 10 літрами води, щоб рідина поглинула коріння, а потім кущ підгортають.

Через тиждень кущ вже не відрізнити від інших. До осені цей кущ картоплі дасть повторний урожай.

Поради одним рядком

Найкраще місце для посадки картоплі — південний схил, закритий з північно-західної сторони, без зайвих дерев поблизу ділянки.

Кілька сортів картоплі знижують ризик неврожаю одного сорту.

Щоб оновити сорт картоплі його розмножують паростками.

Картоплю можна розмножувати живцями, зрізаними з стебел, завдовжки 20 см. З черешка зривають листи і садять живець у вологий грунт, залишаючи на поверхні 6-8 см. Картопляні живці приживаються протягом тижня.

Редакція сайту Годинник вдячна вам за те, що читаєте нас. Ми стараємося зробити наш вміст максимально корисним для вас!