Що робити, якщо листя розсади томатів зблідли

Іноді наша розсада томатів змушує нас похвилюватися після висадки в грунт. Її пружні і міцні листя після висадки біліють.

Що викликає таку різку зміну забарвлення, причини такої поведінки рослин?

Причини побіління розсади помідорів: зазвичай ми вирощуємо свою розсаду в домашніх умовах: відсутність опадів, вітру, різкої зміни температури – один мінус це нестача освячення. В таких умовах розсада томату почувається чудово, з кожним днем стає все сильніше і міцніше. Вона не звикла до перепадів температур, до яскравих ультрафіолетових променів, і звичайно ж до опадів. Як тільки ми висаджуємо її в грунт або парник, то через кілька днів можна побачити, що вона змінилася, її листя стали білими повністю або частково. У дорослих рослин це може бути причиною якогось захворювання, то у розсади це відбувається зовсім по іншим обставинам.

Пересаджені в грунт рослини відчувають величезний стрес. Це як раз таки може проявлятися в зміні забарвлення листя, а через час ці листочки можуть впасти.

Причини такого стресу:

 • перепади денних і нічних температур;
 • дуже яскраві сонячні промені;
 • сильні пориви вітру;
 • холодний грунт;
 • сильні дощі з подальшим похолоданням.

Якщо томати пересаджені в парник, то швидше за все причиною є яскраве сонячне світло.

Що робити?

Листя які побіліли, з часом можуть впасти, але боятися цього не варто, так як точкою зростання є верхівка, з часом з неї з’являться нові зелені листя. Але щоб уникнути такої проблеми, потрібно після висадки томатів накрити їх покривним матеріалом. Укриття знімають через кілька днів.

Для підняття імунітету розсаду можна обприскувати розчином “Епін” або “циркону”. Такий розчин наводиться з розрахунку 1 мл препарату на 5 літрів води. Дану обробку проводять через добу після висадки. Обприскування роблять у вечірній час або рано вранці.

Ще одна з поширених причин побіління листя розсади помідор є пошкодження коренів при пересадці. Уникнути такого можна, якщо висаджувати саджанці в окремих стаканчиках. Пересаджують томати з грудкою землі, така процедура сприяє кращому приживанню на новому місці.

Побіління листя саджанців томатів можна запобігти, для цього:

 • томати пікірують за різними ємностями, тобто по одному сіянцю в окремий стаканчик;
 • проводити обприскування розчином мікроелементів за тиждень до висадки;
 • вкривати саджанці покривним матеріалом від палючого сонця і перепад температур;
 • проводити загартовування розсади;
 • вибирати день посадки, щоб не було сильного вітру і яскравого сонця;
 • проводити обприскування “Епін” або “цирконом” на наступну добу після висадки томатів.

Якщо проводити дані процедури, то ваші томати будуть готові до пересадки у відкритий грунт і принесуть вам відмінний урожай.