Що не повинні робити батьки, коли вони розлучаються

Розлучення – важкий час для сім’ї. Але дитині він дається особливо важко, адже вона ніяк не може вплинути на події. Психолог Джанет Хікс розповідає, як батьки можуть допомогти дитині пережити розлучення.

Я багато років консультую сім’ї, які переживають розлучення. Як би батьки не намагалися, діти завжди страждають від розриву батьків. Всі вони відчувають хворобливі емоції – злість, страх, смуток, заперечення, шок. І нерідко ці переживання виливаються в негативну поведінку.

 

У дитини, на відміну від дорослих, у цій ситуації немає вибору. При цьому розлучення зачіпає всі аспекти його життя. Відчуття від розлучення батьків схожі на переживання смерті близької людини, і дитині необхідно пройти всі стадії горя.

Все, що колись здавалося звичним і нормальним, раптом змінюється, і дитина ніяк не може на це вплинути. Не дивно, що у неї виникає відчуття безсилля, яке часто призводить до періодів шоку, заперечення і яскраво вираженою злості.

Деякі діти намагаються вплинути на батьків. Вони вмовляють матір і батька не розлучатися, намагаються їх шантажувати або кидаються на рідних з кулаками, грублять і починають вести себе асоціально. Завдання батьків – постаратися полегшити дітям цей період, щоб допомогти пережити розпад сім’ї максимально безболісно. Для цього необхідно стежити за тим, як ви поводитеся з ним і один з одним.

1. Не використовуйте дитини в якості поштового голуба

Дитина не повинна бути посередником між батьками – це психологічно важко для нього. Я занадто часто бачила сім’ї, в яких мати казала: «Передай татові» або «Запитай у тата», а батько передавав через дитину відповідь послання. Спілкуйтеся з чоловіком безпосередньо або через адвоката.

2. Розмовляйте з дитиною


class=”td-g-rec td-g-rec-id-content_inline “>реклама

Коли батьки сваряться, перестають один з одним розмовляти і більше не живуть разом, дитина розгублена. Вона не розуміє, що відбувається і чим це може закінчитися. Невідомість породжує страх і занепокоєння. Дитині краще знати, що відбувається насправді, і намагатися з цим впоратися, ніж придумувати пояснення незрозумілих стосунків між батьками.

3. Не втягуйте дитину в конфлікти

У запалі сімейних сварок, суперечок про розподіл майна батьки часто забувають про почуття дітей. Вони втягують синів і дочок у свій шлюборозлучний процес, сваряться при дитині, розповідають йому подробиці своїх стосунків і кажуть жахливі речі один про другого. Зупиніться, це ви розлучаєтеся, а у дитини залишаються тато і мама.

4. Поговоріть зі шкільним психологом та вчителями

У школі повинні знати про ваше розлучення. Там дитина може отримати підтримку, яку не здатні дати близькі люди. Іноді діти вихлюпують негативні емоції в школі, і вчителі повинні розуміти: причина не в поганому характері, ця поведінка – наслідок непростої сімейної ситуації. У деяких навчальних закладах психологи проводять групові тренінги для дітей, які зіткнулися з розлученням батьків.

5. Ведіть себе пристойно

Діти спостерігають за мамою і татом, навіть якщо часом здається, що син або дочка поглинені грою або домашнім завданням. Хлопчики і дівчатка копіюють поведінку батьків, вчаться у них тримати удар і домовлятися. Намагайтеся уникати криків і образ, тим більше – застосування сили. Насильство може спорудити стіну між вами і дитиною на довгі роки.

Якщо відчуваєте, що ситуація виходить з-під контролю, і ви не в силах впоратися з емоціями, весь час плачете, кричите або, навпаки, відчуваєте байдужість до життя і пригніченість, зверніться за допомогою. Фахівець допоможе вам впоратися з кризою, а ви подасте дитині позитивний приклад. Він повинен знати, що звертатися за допомогою і підтримкою не соромно і з будь-якої ситуації є вихід.

 

джерело