ТОРКНЕТЬСЯ К0ЖН0Г0!!! Українці можуть прокинутися в новому році без ліків: нововведення, які відчують всі

Нові правила позбавлять українців лікарських препаратів першої необхідності.

Новий рік українці можуть зустріти без медичних препаратів першої необхідності. Причиною цього стала нове SI-маркування для упаковок. Згідно з наказом Мінекономрозвитку №914, дане маркування вступить в силу з 1 січня.

Учасники ринку попереджали близько півроку тому про те, що виробники не встигнуть швидко перейти на нове маркування. Тоді чиновники пообіцяли, що імплементація наказу буде відстрочена, однак цього не сталося і по сьогоднішній день. Така проблема стосується не тільки лікарських препаратів, а й інших сфер діяльності, таких, як виробництва харчової продукції, кормів для тварин, ветеринарних препаратів або пестицидів. Додаткові труднощі складуть і нові QR-коди на упаковках ліків.

SI-маркування є перекладом умовного позначення на латину або грецькі літери. Наприклад, замість «мг» (міліграми) на упаковках ліків писатимуть «mg». Існує велика таблиця позначень SI, які повинні застосовуватися в маркуванні продукції. За доцільності застосування деяких вже є питання.

Найбільша складність полягає в тому, що влада не затвердила процедуру переходу і застосування нового маркування. Правду кажучи, її просто немає. Експерти говорять, що якщо не перенести нові правила, тоді почнуть зникати лікарські препарати і деякі медичні вироби з українського ринку. Тих запасів, що є, вистачить тільки на два місяці. Перебої з поставками ліків в аптеки можуть початися з січня-лютого місяця, так як нові поставки з 2019 року не є можливими, адже спочатку треба затвердити нове маркування і нанести її на упаковки з продукцією.

«Старі запаси медикаментів ще не могли закінчитися, звичайно. Але якщо не буде перенесення найближчим часом – то старе, ввезене до 31 грудня 2018 року, розпродадуть досить швидко, а нове не надійде, бо не буде відповідати вимогам щодо маркування. Процедур, щоб нанести маркування за новими вимогами – просто немає. Їх прийняття, а потім проходження, коли вони з’являться вже в вигляді затверджених підзаконних актів, займе теж якийсь час. Десь кілька місяців. Потім треба зробити пакувальні матеріали, випустити продукцію з заводу, транспортувати в Україну, ввезти, розмитнити, пройти державний контроль якості і почати реалізацію. Доставити в аптеки країні. Це займе багато часу », – говорить виконавчий директор комітету охорони здоров’я в Європейських бізнес асоціації Наталія Сергієнко.

При таких розкладах українським пацієнтам загрожує не тільки дефіцит ліків, але і зростання цін на них. «Дефіцит завжди тягне за собою зростання цін для кінцевого споживача. Зрозуміло, що нове маркування вводити потрібно, але для цього потрібна послідовна стратегія, щоб виробники перейшли плавно на нові вимоги і це не вдарило по вартості ліків », – сказав екс-міністр охорони здоров’я Василь Князевич.

Як повідомляють виробники ліків, постраждають також препарати з програми «Доступні ліки». Однак тут проблема пов’язана з новими захисними QR-кодами. Не дивлячись на всі позитивні сторони такого нововведення, на сьогоднішній день таку кодування в Україні впровадило поки тільки одне фармацевтичне підприємство – «Інтерфом».

Інші виробники зазначають, що якщо не «пригальмувати» нові правила, то пацієнти можуть залишитися без ліків вже в новому році, так як швидко впровадити нові стандарти неможливо

Джерело