Три наївних питання про абонплату за газ

Нацкомісія, що регулює ринок комунальних послуг (НКРЕКУ), змінила правила оплати рахунків за природний газ.

В городе многие уже получают за это по 1300$ в день!
Тепер абоненти будуть отримувати два рахунки – один безпосередньо за газ, а другий за користування газовою інфраструктурою або так званий тариф за розподіл газу, передає Ukr.Media.

В чому суть?

Причина прийнятих змін полягає в тому, що в Україні намагаються запустити конкурентний ринок газу. Як кажуть в НКРЭКУ, з часом, українці зможуть самі вибирати постачальників газу. Для цього і змінюють правила оплати. Окремо будуть оплачуватися послуги з транспортування газу споживачу і окремо – сам газ.

До речі, в Європі саме так і розбивають платежі – на абонплату і спожитий обсяг. І це стосується не тільки газу, а й електроенергії. Так що, не виключено, що з часом такі зміни торкнуться і електричних лічильників.

Що буде з тарифом?

Зараз споживачі платять виходячи з обсягів споживання. Кубометр газу коштує 6 грн 88 копійок. Тепер ціну самого газу знизять на 10% до 6,12 грн за кубометр. Але додатково доведеться сплачувати абонплату.

Тариф на розподіл газу НКРЕКУ встановила окремо для кожного облгазу. І місцями вона відрізняється в рази. Так, наприклад, для Київгазу – 0,01233 грн*кубометр на годину, для київської області – 0,02549 грн*кубометр на годину, а для Закарпатгазу – 0,03885 грн*кубометр на годину. Тобто, різниця – в три рази.

Крім того, тариф прив’язаний до пропускної спроможності газового лічильника у споживача. Чим більший обсяг може пройти через лічильник, тим більше буде абонплата.

– Найбільше таке зростання буде в невеликих квартирах з газовими плитами з невеликими обсягами споживання газу, від 40 до 80 грн на місяць, – пояснює експерт з енергетичних питань Андрій Герус на своїй сторінці в Facebook. – В Закарпатській області буде +90 – 120грн в міс. В Ужгороді відмовилися від централізованого опалення, а в квартирах стоїть індивідуальне газове опалення. Тому їх абонплата торкнеться більше – тут рахунку стануть вище на 150 – 250грн / міс. Зниження ж рахунку відбудеться у великих будинках і де споживаються великі обсяги газу. Тобто в значній мірі для багатих домогосподарств.

За його словами, найбільше абонплата б’є по бідним домогосподарствам, які економно споживають газ.

Так само в соцмережах вже скаржаться люди, які користуються газом на дачах. Адже, абонплату в цьому випадку доведеться платити за весь рік, хоча півроку газом ніхто не користується. Деякі збираються переходити на газ з балонів, так буде дешевше.

Що буде з тими, у кого немає лічильника?

Для тих, квартир, де немає приладів обліку, що ціна на газ буде розраховуватися за нормативними показниками – 4,4 кубометра на людину. А абонплата, буде стягуватися як ніби у вас стоїть лічильник типу G2.5 з максимальною пропускною здатністю 4 кубометри на годину.

Тоді ваша абонплата буде розраховуватися за формулою: тариф*1,2(ПДВ)*4(максимальна пропускна здатність G2,5)*24 (години)*30(днів у місяці). Тобто, абонплата за лютий буде на 10% нижче, ніж за березень.

Отже, давайте порахуємо, скільки платитиме сім’я з трьох осіб за газ. Зараз киянам він коштує 30 грн з людини в місяць.

За новою методикою абонплата складе 44 грн в місяць 30 календарних днів. А вони заплатять за газ 3*4,4*6,12=80,78. Разом газ для звичайної сім’ї подорожчає майже на 35 грн в місяць – з 90 до майже 125 грн.

Ще більше постраждають самотні пенсіонери. Зараз вони платять 30 грн на місяць, а з квітня тільки абонплата для них складе 44 грн в місяць плюс 27 грн за газ. Отже, нове рішення обійдеться в додаткові 41 гривню в місяць.
джерело