У ВЕРХОВНІЙ РАДІ ПІДГОТУВАЛИ ЗАКОН, ВАТАНИ ВЖЕ ВОЛАЮТЬ.

Не визнаєш окупацію — відповідай перед законом: в Україні каратимуть за симпатії Росії. В Україні оголосили “хрестовий похід” російській пропаганді. У Верховній Раді зареєстровано законопроект, що посилює покарання за популяризацію у телеефірах меседжів росЗМІ. Народні депутати впевнені — нові правила гри допоможуть захистити країну від фейків і маніпуляцій.

У проекті 9068 нардепи вносять зміни у ряд статей нині чинного закону “Про телебачення і радіомовлення”. Так, у телеорганізаціях категорично заборонять транслювати висловлювання і термінологію, які виправдовують або визнають правомірною окупацію території України, якщо цей ефір розпалює ворожнечу або ненависть.

Правда, якщо ж такі репліки й фрази прозвучали в прямому ефірі не від журналістів чи ведучих, то телеканал не покарають. Посилюється відповідальність мовників (до 25% від суми ліцензійного збору і без застосування санкції у вигляді попередження) за трансляцію телепередач, знятих після 1 серпня 1991 року. Карати будуть у випадку, якщо вони популяризують або пропагують державу-агресора і її дії, які виправдовують окупацію території України.

Крім того, вводиться санкція за надання неправдивої інформації у документах на одержання ліцензії, а також у структурі власності мовників і провайдерів. Регулювати питання із порушеннями буде Нацрада з питань телебачення і радіомовлення.

Якщо недоліки не будуть усунуті протягом місяця після штрафу або ЗМІ отримає повторне покарання, то Нацрада звертається у суд з позовом про анулювання ліцензії у власника чи провайдера мовлення.

Чому зараз

У пояснювальній записці нардепи аргументують ідею просто — Україна з 2014 року перебуває в стані війни з Росією. Водночас в українських ЗМІ, на думку народних обранців, вистачає пропагандистського контенту.

“Нинішнього інструментарію для боротьби з російськими діями в українському медійному й інформаційному просторі не вистачає для ефективної боротьби проти роспропаганди. В умовах, коли гібридизація інформаційного простору загрожує суверенітету держави, необхідно приймати рішення для його захисту, спираючись на міжнародні стандарти захисту прав людини”, — відзначають нардепи.

Ймовірно, мова про регулярні скандали, коли в ефірах українських телеканалів з’являється суперечлива інформація. Наприклад, у травні секретар Ради Нацбезпеки та оборони Олександр Турчинов пригрозив санкціями телеканалам, які транслювали парад до Дня Перемоги з “ДНР”.

У запропонованому законопроекті парламентарії хочуть посилити контроль за контентом. Щоправда, на їхню думку, всі описані норми вже давно прийняті в європейських країнах.

“Ці критерії взяті з практики Європейського суду з прав людини, а саме з рішень у справах Perincek v. Switzerland, Dmitriyevskiy v. Russia, Savva Terentyev v. Russia тощо”, — запевняють нардепи.

Законопроект подала група впливових політиків, серед яких керівники великих парламентських фракцій: Артур Герасимов від БПП, Максим Бурбак від “Народного фронту”, Олег Ляшко від “Радикальної партії” і Олег Березюк від “Самопомочі”. З огляду на такий авторський склад, закон можуть прийняти до початку передвиборчої кампанії у січні-лютому 2019 року.

Можливо, таким чином нардепи хочуть звузити інформпростір для найбільш опальних і проросійських кандидатів у президенти.

Джерело