В Україні ввели абонплату! За опалення потрібно платити увесь рік, а вода значно подорожчає!

В Україні з 1 травня повноцінно нгабула чинності нова редакція закону “Про житлово-комунальні послуги”. Одне з головних нововведень – усім, хто укладе з постачальниками індивідуальні договори, доведеться щомісяця платити абонплату, пише OBOZREVATEL

Головне:

абонентська плата буде стягуватися щомісяця у фіксованому розмірі;

платити доведеться навіть у тому випадку, якщо комунальні послуги не використовуєте;

закон “Про ЖКП” передбачає введення абонплати на тепло, гарячу і холодну воду. Наступний крок – абонплата на газ;

розмір абонплати залежить від мінімальної зарплати.

За що і скільки доведеться платити

Отже, абонентська плата стягується щомісячно (не залежно від того, користувалися послугою чи ні) й у фіксованому розмірі. Сума визначається в договорі. Кабінет міністрів у своїй постанові розробив граничний розмір плати. Він визначається за формулою і буде змінюватися разом зі зростанням мінімальної зарплати.

Отже, формула підрахунку розміру абонентської плати виглядає так:

Мінімальна зарплата * 2,58 * 0,15 * К, де

2,58 – середня кількість осіб у сім’ї;

0,15 – середня частка витрат на комуналку від загального доходу сім’ї;

К – коефіцієнт (для опалення і води – 0,019, для сміття – 0,009).

Нині мінімальна зарплата становить 4173 грн. Відповідно, абонентська плата на опалення, гарячу та холодну воду буде по 30,6 грн, а на вивезення сміття – 14,5 грн.

Так, розмір абонплати на гарячу воду, опалення і холодну воду становить 0,735% від мінімальної зарплати. А абонентська плата за вивезення сміття – 0,348%.

Експерт у сфері ЖКП Святослав Павлюк пояснює: абонплата на якість надаваних послуг не вплине, а от тариф зміниться. Відповідно до прийнятого закону, зібрані гроші будуть витрачати на розподіл комунальної послуги, обслуговування приладів тощо.

“Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач платить виконавцю комунальної послуги для відшкодування витрат, пов’язаних із укладенням договору, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягуванням плати за спожиті комунальні послуги”, – йдеться в законі.

Тобто за рахунок абонплати, зокрема у постачальників з’являться кошти на те, щоб через сyд добиватися виплати заборгованості за комуналку. Крім того, у випадку з опаленням зібрані кошти дозволять у неопалювальний сезон, коли компанії практично нічого не заробляють, виділяти гроші на базові витрати.

У законі “Про комерційний облік газу” також передбачено введення абонентської плати і за блакитне паливо. Відповідну методику розробила профільна комісія, але виявилося, що суми в платіжках від такого нововведення виростуть, у результаті тиску з боку обурених активів рішення заморозили.

Варто зазначити, що абонплата на тепло передбачена не тільки законом “Про ЖКП”, але і підписаним меморандумом із МВФ. Як пояснив експерт у сфері комунальних послуг Сергій Пінчук, українці і зараз платять т. зв “абонплату”, але цей платіж закладений у загальній платіжці й прив’язаний до обсягів споживання.

Якщо зараз чим більше споживаєш, тим більше платиш за розподіл, то з цього місяця – скільки б не намотав води або тепла, платіж за розподіл буде фіксованим. “Сама собою абонентська плата – це плата за розподіл послуги всередині багатоквартирного будинку. Це облік споживачів, це особисті рахунки, це розрахунок того, хто, скільки тепла спожив і т. д., тобто це та робота, яка завжди була закладена в тариф”, – пояснив експерт.

У майбутньому абонентська плата дозволить створити конкуренцію на ринку комунальних послуг. Якщо зараз постачальник орендує інфраструктуру і тільки він може нею користуватися, то вже незабаром, в рамках прийнятих законів і кодексів, компанії розділять, а під’єднатися до мереж зможе будь-який постачальник. За обслуговування стягуватиметься окрема плата – абонентська. А ось за використаний обсяг комунальних послуг потрібно буде платити безпосередньо компанії-постачальнику.

Джерело