Все про місячні: 25 відповідей на пікантні та сороміцькі запитання

Напевно, ви думали про це, але соромилися запитати.

1. Чи можна завагітніти під час місячних?

Так. Найчастіше вікно фертильності (так називають період, коли зачаття найімовірніше) припадає на 10-14-й дні циклу. Але іноді – навіть при регулярному циклі – воно може непередбачувано порушуватися. А отже, залишається ризик завагітніти навіть під час місячних.

2. Якщо болить живіт – це нормально?

Ні. Менструація може створювати певний дискомфорт, але цей дискомфорт найчастіше не впливає на якість життя. Тим більше, що біль можна зменшити.

А ось якщо спазми і рясна кровотеча стають дійсно виснажливими, це тривожний сигнал. Можливо, справа в менораргії – так називають порушення менструації, які супроводжуються надмірними виділеннями.

Якщо ви помітили, що крові більше, ніж зазвичай, а болі стали боліснішими, обов’язково проконсультуйтеся з гінекологом, щоб попередити гормональний збій, фіброму матки, порушення кровообігу та інші можливі захворювання.

3. Чи можна під час місячних займатися спортом?

Можна і навіть потрібно. За деякими даними фізичні вправи, особливо аеробні (ходьба, біг, плавання, зумба, пілатес, йога) і вправи на розтягнення здатні знизити больові відчуття, викликані спазмами матки.

Втім відзначимо, що важливо прислухатися до потреб організму. Якщо ви відчуваєте слабкість і біль, які відбивають всіляке бажання працювати, від тренування краще відмовитися, напружену роботу – перенести, а замість цього піти на консультацію до гінеколога.

4. Чи можна купатися під час місячних у відкритих водоймах і басейнах? А раптом «туди» щось потрапить?

Якщо ви користуєтеся тампонами, ризики мінімальні. Плавайте на здоров’я.

Ця рекомендація поширюється навіть на ті випадки, коли в улюбленій вами водоймі зустрічаються акули. Немає жодного підтвердженого випадку, коли хижак напав би на плавця під час місячних.

Взагалі, акули чомусь більше полюбляють полювати на чоловіків.

5. Чи правда, що у воді місячні припиняються?

Ні. І коли ви плаваєте, і коли розслабляєтеся в ванні, матка так само скорочується, а менструація триває.

Нюанс лише в тому, що вода перекриває вихід крові, та й гравітація там не така сильна, як на суші. Через це здається, ніби під час водних процедур виділяється менше крові. Але щойно ви вийдете на (умовно) берег, вся кров, що скупчилася за час плавання, спрямується до виходу і менструація продовжиться, як зазвичай.

6. Як довго можна носити один тампон?

Найчастіше – стільки, скільки вам хочеться. При невеликих місячних тампон може використовуватися доти, поки не почне підтікати.

Але існує вкрай рідкісне, але дуже небезпечне ускладнення, пов’язане з тривалим використанням засобу гігієни. Це токсичний шок. Його викликають бактерії, які в нормі живуть на шкірі. Іноді вони проникають в волокна тампона і починають стрімко там розмножуватися, в той час виділяючи величезну кількість токсинів. Наслідком цього стає найсильніша інтоксикація, часом навіть з летальним результатом.

Якщо ви не пам’ятаєте точно, коли міняли тампон, але починаєте відчувати себе як в перші дні грипу (температура, озноб, слабкість, головний біль, нудота), терміново викликайте швидку.

Щоб знизити ризики, медики рекомендують змінювати тампон кожні 4-8 годин.

7. Чи може тампон загубитися всередині? Наприклад, провалитися в матку?

Виключено. Піхва не така глибока, як може здатися: її довжина навіть у збудженому стані не перевищує 17-18 см. Коли в неї щось потрапляє, це щось так чи інакше впирається у вкрай вузьку ділянку – шийку матки.

Шийка матки – це захисний бар’єр, який не пропускає нічого зайвого: ні чужорідні бактерії, ні будь-які механічні частинки. Включаючи, зрозуміло, тампон. Йому просто немає куди провалюватися.

8. Скільки крові має виділятися при місячних?

В середньому – 30-70 мл (2-5 столових ложки) за весь час менструації – неважливо, триває вона три дні чи тиждень.

9. Я втрачаю більше крові! Це дуже небезпечно?

Дивлячись, що означає «більше». Якщо під цим словом мається на увазі обсяг трохи більше 4 столових ложок, то в цілому це нормально. Річ в тому, що менструальна рідина – це не тільки кров. Вона включає в себе також частинки слизової оболонки матки.

Поняття «нормальний обсяг менструальної рідини» варіюється в досить широких межах. Крім того, кожна менструація індивідуальна: іноді виділень менше, іноді більше. Тому, якщо ви не відчуваєте хворобливих спазмів, нудоти, сильної слабкості та інших незвичайних симптомів, швидше за все у вас все гаразд.

Дійсно небезпечні крововтрати рідкісні. Але будьте готові якомога швидше звернутися до гінеколога, якщо:

 • Кров просочується через одну або кілька прокладок (тампонів) на годину протягом декількох годин.
 • Щоб не допустити протікання, вам доводиться використовувати подвійний захист: і тампон, і прокладку одночасно.
 • Кровотеча триває більше 7 діб.
 • Місячні проходять настільки болісно, що через них вам доводиться змінювати плани.
 • Менструація супроводжується сильною слабкістю, втомою, запамороченням та іншими ознаками крововтрати.

10. Чи нормально, що виділяються згустки?

Так. Згустки – це частинки слизової оболонки матки, яка відшаровується під час місячних. Якщо їх діаметр не більше 2-2,5 см, можна не хвилюватися.

Якщо згустки більші, обов’язково зверніться до гінеколога. Такі виділення часто бувають при кістах, поліпах, міомах матки. Необхідно встановити їх причину і за результатами пройти лікування.

11. Якщо тест показав вагітність, а потім пішла кров – це викидень?

Не факт. Тут можливі кілька варіантів.

 • Дві смужки були помилкою. Таке трапляється, якщо ви, наприклад, порушили інструкцію і дозволили тесту перебувати в сечі довше, ніж рекомендовано. Або тест був простроченим.
 • У вас підвищений рівень хоріонічного гонадотропіну (його позначають як ХГ або ХГТ). Як правило, рівень цього гормону зростає при вагітності, і саме його фіксують стандартні тести, проявляючи другу смужку. Однак в деяких випадках ХГТ може підвищуватися через не пов’язані з вагітністю причини. Наприклад, через прийом ліків від безпліддя. Або через проблеми зі здоров’ям: нерідко ХГТ зростає при кістах і пухлинах яєчників, деяких захворюваннях нирок, інфекціях сечових шляхів і так далі.
 • У вас дійсно був ранній викидень. Найчастіше таке відбувається, коли в заплідненої яйцеклітини є хромосомні аномалії і матка відторгає плодове яйце незабаром після імплантації. За статистикою Американської асоціації вагітних, 50-75% всіх викиднів відносяться саме до цього раннього виду.

Як би там не було, якщо тест показав дві смужки, а незабаром почалася менструація, необхідно проконсультуватися у гінеколога. Тільки лікар може встановити, чому так сталося, і виключити можливі небезпечні порушення.

12. Якщо місячні не настали, це вагітність?

У більшості випадків, якщо ви здорові і сексуально активні, так. Менструація, яка не настала вчасно – однозначний привід купити тест і звернутися до гінеколога.

Однак іноді відсутність місячних ніяк не пов’язана з вагітністю. Причиною затримки можуть бути різні фактори: від гормональних збоїв до зміни часових поясів, нестачі поживних речовин або стресу. І все ж проконсультуватися з гінекологом варто.

13. А якщо місячні настали, це точно не вагітність?

Практично, напевно. Якщо у вас почалися виділення звичного обсягу, отже, ви не вагітні.

Важливо відзначити, що близько 25-30% жінок на ранніх термінах вагітності спостерігають виділення, що мажуться. Причини їх можуть бути найрізноманітнішими: від повністю нормальної кровотечі імплантації до інфекції, що розвивається.

Однак сплутати їх зі справжньою менструацією практично неможливо: вони занадто мізерні і короткочасні.

14. Як повинні пахнути місячні?

У нормі – ніяк. Точніше, ви не повинні відчувати ніякого особливого аромату, поки не почнете принюхуватися спеціально. А коли почнете, відчуєте хіба що металевий запах крові з легкою домішкою вагінальних амбре.

Сильний, різкий, відчутний запах часто свідчить про інфекцію. Тому не намагайтеся просто замаскувати його – обов’язково проконсультуйтеся у гінеколога!

І точно треба вирушати до лікаря, якщо крім незвично сильного запаху, ви відзначаєте:

 • Виділення жовтого або зеленого кольору.
 • Менструацію більш хворобливу, ніж зазвичай.
 • Болі та дискомфорт в ділянці шлунку і/або таза.
 • Підвищення температури.

Такі симптоми однозначно свідчать про те, що десь всередині розвивається запалення.

15. Це нормально, що при менструації з’являються кашель і задишка?

Швидше, це один з варіантів норми. Менструація супроводжується зниженням рівня жіночого гормону естрогену, а дефіцит його відбивається на роботі легень. В результаті можуть з’явитися кашель і легка задишка, які минають разом з місячними.

16. Настання місячних можна визначити по голосу?

Дослідження, проведене в 2011 році, довело, що під час менструації у жінок спостерігаються значні зміни характеристик голосу. У загальних рисах: перед овуляцією жіночий «вокал» стає вищим і мелодійнішим, швидкість мовлення збільшується, а до місячних тембр і темп знижуються. У деяких панянок настільки, що це стає очевидно навіть неотесаним вухам.

17. Чи правда, що при ПМС жінки стають нервовими і непередбачуваними?

Швидше, більш імпульсивними. Наприклад, встановлено, що перед самою менструацією жінки активніше витрачають гроші та роблять необдумані покупки. Це пов’язане з тим, що панянки відчувають фізичний дискомфорт і шукають способів відчути себе краще. Невгамовний імпульсивний шопінг – один з них.

18. Під час місячних жінки стають дурнішими?

Гормональні коливання дійсно можуть погіршувати пам’ять і концентрацію принаймні у деяких жінок. Свою роль відіграє і фізичний дискомфорт: відчуваючи неприємні відчуття в матці, жінки відволікаються, швидше втомлюються, стають менш зосередженими. Але говорити про зниження розумових здібностей в цьому випадку – те саме, що і припускати, ніби люди стають дурнішими під час застуди.

19. Чи можна під час місячних фарбувати волосся?

Серед нас побутує таке переконання, ніби гормональні коливання під час менструації якось змінюють властивості волосся, через що фарба лягає погано. Але професійні перукарі цього не підтверджують. Результат фарбування не залежить від дня циклу, тому відвідуйте салони краси тоді, коли вам хочеться.

20. А нарощувати вії?

Можна. Менструація не змінює властивостей волосся, тому процедура приклеювання до вій «подовжувачів» пройде так само, як і в будь-який інший день циклу.

21. Кажуть, не треба ходити до стоматолога чи на депіляцію під час місячних, тому що буде болісніше. Це правда?

Так, але лише частково. Дійсно, больовий поріг змінюється в залежності від фази циклу. За тиждень до менструації він знижується. Це означає, що лікування зубів або, припустимо, шугаринг, видадуться вам більш неприємними, ніж зазвичай.

А ось після закінчення місячних і аж до овуляції больовий поріг, навпаки, зростає. Так що призначати будь-які хворобливі процедури варто на ці терміни.

22. Чи можна здавати аналізи під час місячних?

Багато що залежить від того, про які саме аналізи йде мова.

Наприклад, рівень гемоглобіну при крововтраті природним чином знижується, так що вимірювати його під час менструації буде помилкою. Рівень холестерину, навпаки, в місячні вищий, ніж до і після них. Якщо ви приймаєте знеболювальні препарати, вони теж можуть відбитися на результатах аналізів.

Тому, якщо є можливість, відкладіть дослідження крові та сечі до того часу, поки менструація не закінчиться. Якщо ж аналіз терміновий, обов’язково проконсультуйтеся з Вашим  лікарем,який лікує, щоб він розшифрував результати, роблячи поправку на фазу вашого циклу.

23. Чи можна ставити вагінальні свічки під час місячних?

Ставити можна. Але треба враховувати, що кровотеча може змити препарат ще до того, як він подіє. А отже, знизиться і ефективність лікування. Ця ситуація, як правило, прописана в інструкції до конкретних супозиторіїв.

Свічки в більшості випадків призначаються курсом, який не варто переривати. Тому є два варіанти вирішення проблеми:

 • Почати курс таким чином, щоб завершити його до настання менструації. Наприклад, якщо ваші свічки розраховані на 10 днів застосування, починати курс треба не пізніше, ніж за 11-13 діб до планованого старту місячних.
 • Використовувати свічки, стійкі до змивання. Такі супозиторії досить рідкісні і коштують дорожче за своїх «колег», які змиваються. Про те, яким саме віддати перевагу, запитайте вашого гінеколога.

24. Чи можна викликати місячні до потрібного терміну?

В загальному так. Найбільш ефективний спосіб – в цикл, що передує потрібній даті, почати приймати протизаплідні таблетки. В такому випадку менструація почнеться через день-два після того, як ви скасуєте прийом пігулок.

Інші способи викликати місячні включають в себе різноманітні фізичні методи. Наприклад, можна прийняти гарячу ванну або зайнятися сексом. Однак ефективність таких способів значно нижча. І в будь-якому випадку їх категорично не можна використовувати, якщо ви підозрюєте у себе вагітність.

25. Що пити або їсти, щоб відтермінувати місячні?

Ні їжа, ні напої на термін настання менструації не впливають. Якщо ви хочете відкласти місячні, допоможуть тільки гормональні препарати, зокрема протизаплідні таблетки. Менструація не настане доти, поки ви не припините прийом.

За матеріалами