Як підготуватися до Різдва!Ось чому цей свято –абсолютно особливе!

Наближається світле свято Різдва Христового. У чому має полягати наша підготовка до нього, крім звичайних господарських клопотів?

Забути про себе, згадати про Бога

Власне кажучи, головною підготовкою до Різдва служить час Різдвяного посту. Воно виділено Церквою для того, щоб ми могли зупинитися в нашому повсякденному бігу і більш зосереджено, ніж звичайно, подумати про Бога, про свою душу і спасіння, про сенс Різдва.

Адже в цей день Сам Господь, Творець неба і землі, заради нашого спасіння стає таким же, як і ми, людиною, подібною до нас в усьому, крім гріха. Пришестя у світ Христа Спасителя – це центральна подія людської історії. Ось чому цей свято –абсолютно особливий і Церква пропонує нам обов’язково до нього підготуватися.

У чому полягає ця підготовка?Треба постаратися очистити свою душу і своє серце, обрати для себе шлях доброделания, шлях боротьби зі своїми гріхами і пристрастями. І в допомогу нам у цій боротьбі встановлений пост. Напевно, всі, хто ходить в храм, знають, що піст –це утримання від їжі тваринного походження. Але не всі пам’ятають, що піст повинен бути ще і утриманням від всякого роду розваг, дозвільного проведення часу.

Піст – це час подвигу, як не дивно це звучить у контексті сучасного життя. І подвиг цей полягає в тому, щоб хоча б частково забути про себе і більше думати про Бога, про спокутний подвиг Христа Спасителя, який починається з Його Різдва.

У багатьох святих отців є наочне порівняння людського серця з вертепом. І вони говорять про те, що мета християнина під час Різдвяного посту – перетворити своє серце з вертепу, тобто з печери для худоби, з хліва (насправді, цей образ дуже точно відображає наше дійсне стан), чертог, тобто палац, гідний зустрічі Христа-Царя. Це поетичне порівняння найкраще виражає сенс тієї підготовки до свята, до якої покликаний кожен християнин.

До духовної радості

Служби Різдвяного посту, на відміну від служб Великого посту, структурно не відрізняються від звичайних богослужінь, які відбуваються протягом усього церковного року. Але при цьому в богослужбових текстах, які передують свято, є дуже цікава особливість: у дні предпразднства (з другого по шосте січня за новим стилем) богослужіння вводить людину в простір тих подій, які передують Різдво Христове. І ми буквально крок за кроком йдемо за святим сімейством, за волхвами, разом з Матір’ю Божою і праведним Йосифом Обручником опиняємося у вертепі, в якому має христос народитись. Та ж особливість має і богослужіння у Страсний тиждень, вона справляє дуже сильне враження.

У ці дні читаються зворушливі канони на навечір’ї. Особисто Я їх дуже люблю і завжди намагаюся читати сам. Повечір’я – це служба монастирська, і на звичайних парафіях вона, як правило, опускається. Але я завжди благословляю в дні предпразднства служити повечір’я в наших храмах заради цих зворушливих, дуже глибоких за своїм змістом і змістом канонів.

6 січня – навечір’я Різдва Христового.Цей день відзначений особливим постом, який, за давньою традицією, має тривати весь світловий день – «до першої зірки». Чому так?

Пост, який ми сьогодні знаємо як утримання від тих або інших видів їжі, у Древній Церкві мав і часовий вимір: пост тримався до заходу сонця. І ось тому Літургія дня надвечір’я повинна служити ввечері – так, щоб вона закінчувалася до моменту заходу сонця. Літургія Передосвячених Дарів, у Великий піст теж спочатку відбувалася тільки ввечері, з тієї ж причини.

Зараз ми здійснюємо ці богослужіння в першій половині дня – так легше для парафіян, але це неправильно за змістом служби. Зараз все більше парафій в різних єпархіях повертаються до практики вечірнього здійснення Літургії Передосвячених Дарів, як це належить за Статутом. Можливо, коли-небудь і богослужіння навечір’я Різдва і Богоявлення знову будуть відбуватися в наших храмах ввечері.

У цей день прийнято розговлятися так званим сочивом, тобто пшеницею, розвареної з медом і сухофруктами. Тому день навечір’я називається Святвечором.

Саме богослужіння Різдва складається з всенічного бдіння та Божественну літургію. Воно абсолютно звичайна за своєю структурою, але, звичайно ж, все, що читається й співається на службі, присвячене події і значенням Різдва Христового.

Одне з головних різдвяних пісень – ангельська пісня: «Слава у вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління». Вона неодноразово звучить під час служби. Якимсь музичним і текстовим символом свята є також співом «З нами Бог» – воно містить пророцтва з старозавітної Книги пророка Ісаї про Христа Спасителя.

Часто задають питання: скільки має тривати пост до Причастя для тих, хто збирається причаститися вночі? Якщо людина може поститися з Статуту, то в цей день він їсть їжу один раз після заходу сонця. Сьогодні у нас темніє рано – значить, в районі 16-17 годин. Якщо людина немічний, будь ласка, він може поїсти і пізніше, але не менше ніж за п’ять-шість годин до Причастя. Треба виходити з того, що нічна Літургія закінчується в 2-3 години ночі.

Коли мене запитують: «А як часто треба ходити в Церкву в ці передсвяткові дні?», «Потрібно бути обов’язково ось на цьому або на цій службі?» – я опиняюся в скруті. Як відповісти? Уявіть собі, що дві людини люблять один одного. І здасться смішним, якщо молода людина або дівчина будуть роздумувати: «Ось ми сьогодні бачилися. А чи треба нам бачитися завтра? А може, тільки через пару деньків?»… Якщо людина закохана, то він весь час хоче бути з тим, кого любить. Ось так і тут: якщо людина любить Бога, якщо для нього Церква – це життя, таке питання просто не виникає. Є можливість – людина йде в храм.

Зазвичай щороку в грудні в Інтернеті знову оживлені дискусії про те, як добре було б Церкви перейти на новий стиль, щоб Новий рік відзначався після Різдва, вже після закінчення посту. Але я вважаю, що зимовий канікулярний час, який ми маємо зараз?- велике благо для віруючих людей. У нашій країні це вихідні, тому навіть ті, хто працює і зазвичай не має можливості ходити на службу в будні, можуть піти в храм.

До речі, це помітно: у передріздвяні дні храми наповнюються людьми. Новорічні «канікули» дають їм можливість відвідувати богослужіння, поговеть в повному сенсі цього слова і тим самим духовно підготуватися до Різдва. Тому я не віддав би нікому цю тиждень перед Різдвом, яку різниця в календарях допомагає нам провести по-християнськи.

джерело