Як побудувати вигрібну яму?

Всі вигрібні ями можна розділити на два типи — ями без дна і ями з дном. Але навіть при тому, що використання ям без дна заборонено законом, вони все одно активно використовуються і будуються. Самі ж ями можуть бути побудовані з різних матеріалів, і найчастіше це цегла.

Найчастіше в хід йде стара цегла, яка має хороший стан з розібраних будівель. Сама кладка проводиться в півцеглини, фундамент при цьому використовується легкий. Дно ями заливається бетоном з обов’язковим використанням арматури. При цьому форма самої ями може бути не тільки круглої, але і квадратної і прямокутної. Усередині поверхня цегли обов’язково штукатуриться. Зверху будь-яка вигрібна яма повинна мати щільну кришку.

Вигрібна яма може бути споруджена і з дерева, наприклад, з просочених креазотом або іншим розчином, колод. Дно також заливається бетоном з використанням арматури. Але можна використовувати як дно все ті ж колоди, з добре забитими щілинами.

Вигрібна яма з цільнолитого бетону робиться за тим же принципом, що і яма з цегли. Сама конструкція всередині покривається бітумом. Не менш поширена і вигрібна яма з бетонних кілець. Таку, мабуть, спорудити, найпростіше. Спочатку заливається дно і вже на нього опускаються бетонні кільця, найчастіше їх використовується 3 штуки, хоча можна і 2. Обов’язково встановлюється кришка. Внутрішня поверхня обов’язково гереметезіруется бітумом.

Деякі в викопану яму монтують полімерні цистерни. Їх не потрібно герметизувати, проте є вірогідність того, що така цистерна просто видавиться на поверхню і все її вміст розіллється на грунт. Щоб цього не сталося, цистерну потрібно обов’язково закріпити залізобетонними тросами. У тому випадку, коли на ділянці вже є вигрібна яма, але вона чимось не влаштовує господаря, її не варто демонтувати. Простіше викопати поруч нову, і з’єднати обидві ями між собою, так, щоб їх вміст перетікав.

Перед тим, як почати будувати вигрібну яму, потрібно визначити її точне місцезнаходження. Вона повинна розташовуватися від будинку на відстані від 5 до 20 метрів. Відстань від дна ями до рівня грунтових вод має бути не менше 1 метра. Особливу увагу варто приділити відстані від вигрібної ями до колодязя. При глинистому грунті воно повинно дорівнювати 20 метрам, при суглинку — 30 метрам, при піску — 50 метрів. Відстань від вигрібної ями до забору або до краю ділянки не повинно бути менше метра.

Якщо ви не хочете проблем з епідеміологами або захворювань власної сім’ї, то до будівництва вигрібної ями варто поставитися з усією відповідальністю. Вона неодмінно повинна мати дно і герметичні стінки, щоб її вміст не просочувалося в грунт. І, звичайно, не забудьте розрахувати обсяг такої ями. За добу людина витрачає 150 — 200 літрів води, значить, сім’я з 4 чоловік за добу буде виробляти приблизно 600 — 800 літрів стічних вод. Значить, об’єм ями повинен бути мінімум в 3 рази більше добового обсягу стічних вод. І це тільки мінімум. Максимум тут залежить тільки від вас.

джерело