Які зміни чекають українців вже з 1 січня: нові пенсії, штрафи, медицина

У 2018 році українці стоятимуть на шляху фінансових, соціальних та медичних реформ. Ряд змін торкнуться жителів країни вже з 1 січня

Так, в прийнятому Держбюджеті йдеться про те, що з 1 січня прожитковий мінімум на одну особу зросте до позначки 1700 грн. Зокрема, для дітей до 6 років ця сума становитиме 1492 грн, для дітей від 6 до 18 років – 1860 грн, для працездатних осіб – 1762 грн, для осіб, які втратили працездатність – 1373 грн.

До того ж, кожен українець з мінімальною заробітною платнею зможе дозволити собі на 523 грн більше, оскільки саме на таку суму зріс даний показник у порівнянні із 2017-м. Загалом, найнижчий рівень заробітної плати становитиме 3723 грн на місяць.

На базі вище наведених показників розраховується сума єдиного податку. Таким чином 1 січня 2018 року наберуть чинності зміни, що були внесені до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», згідно з якими нарахування та сплата ЄСВ буде відбуватись по новому. Нові зміни передбачають, що фізособи, які працюють по договору цивільно-правового характеру, ФОП, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства — підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Єдиний соціальний внесок становитиме 15 розмірів мінімальної заробітної плати.

Окрім того, передбачається підвищення пенсій військовослужбовцям не менше, ніж, у середньому, 1,5 тис. грн. За словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, бойові пенсії повинні бути більшими, ніж у звичайних військовослужбовців.

Щодо роботи за кордоном, а точніше, в Польщі, з 1 січня українці матимуть змогу отримати дозвіл на сезонні роботи строком аж на 9 місяців протягом року. Про це заявив віце-міністр сім’ї, праці і соціальної політики Польщі Станіслав Швед. Складнішою стане процедура оформлення дозволу на короткострокову роботу до 6 місяців. За новими правилами, іноземець повинен буде підтверджувати початок роботи у конкретного підприємця.

Одне з найбільших побоювань у українців викликає медична реформа, яка передбачає переформатування системи надання допомоги пацієнтам на первинну, вторинну та третинну. Та на початку року можемо очікувати на зміни лише в першій з цих ланок. МОЗ радить українцям не затягувати з першим етапом, а вже з 1 січня обирати собі сімейного лікаря і підписувати з ним декларацію, яка гарантуватиме пацієнту безкоштовне надання його послуг та низку базових аналізів. Сімейний лікар або клініка, в свою чергу, отримуватимуть за кожного пацієнта орієнтовно 370 грн.

Пацієнти, які перебувають на стаціонарному лікуванні, матимуть змогу отримати необхідні медикаменти безкоштовно. Оновлений перелік цих препаратів визначений МОЗ України і надається лікарням за державні кошти. Ліки, які не зазначені в цьому списку, пацієнт вимушений буде купувати за власноруч.

З 1 січня 2018 року громадяни України будуть зобов’язані сортувати все сміття за видами, відповідно до норми ЗУ “Про відходи”. На законодавчому рівні кожен зобов’язаний сортувати сміття на категорії: скло, папір та полімери. Окрім того, вся використана тара має бути чистою та вимитою. Така постанова врегульована Директивами ЄС, які встановлюють правила поводження зі сміттям в країнах Європи і забезпечують ефективну переробку сміття.

Також з 1 січня жителям сіл буде заборонено віддавати домашнє молоко на переробку. Таке право залишиться тільки в спеціалізованих фермерських господарств. Зумовлено це рішення тим, що покупці дедалі більше скаржаться на якість молока саме домашнього виробництва. Тому на прилавках магазинів ми побачимо молоко виключно вищого і першого сорту, а також екстра-класу.

Зміняться в січні 2018 року і правила перетину кордону України – з 1 січня почне роботу біометричний контроль. Уже з нового року в 157 міжнародних пунктах пропуску для наземного транспорту, а також в аеропортах запрацює нова система фіксації біометричних даних. Вона дозволяє контролювати термін перебування в країні і підключена до баз даних Інтерполу.

У тих, хто хоче потрапить в Україну будуть перевірятися паспорта, ID-карти, водійські посвідчення і навіть техпаспорт. За інформацією прикордонників, технічні проблеми з в’їздом до України можуть виникнути лише у туристів, які не мають біометричних паспортів.

З 1 січня 2018 року і для автомобілістів передбачена ціла низка нововведень:

обмеження руху транспортних засобів в населених пунктах становитиме 50км/год, а в особливих пунктах – 30км/год;

впроваджується система фото/відеофіксації порушень;

перше водійське посвідчення буде видаватися строком на 2 роки, наступне – на 30, в разі відсутності більше трьох порушень правил дорожнього руху;

водії, які кермували в нетверезому стані нестимуть кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 12 років, залежно від тяжкості злочину;

дж