З якими сусідами люблять рости томати?

Для улюблених помідорів більшість садівників відводить окрему ділянку, організовуючи власну, маленьку або велику, томатну плантацію.

І все більше практиків переконуються в перевагах змішаних щільних посадок і долучають помідори до переліку рослин на яскравих і різноманітних грядках.

Навіть в компанії інших рослин помідори все одно залишаються справжніми королями. Підбирати партнерів для помідорів коштує по декоративності і розміром і орієнтуючись на зручність догляду і схожі умови.

Але не з усіма сусідами томати однаково добре себе почувають. Постараємося розібратися, з якими рослинами томати добре ростуть поруч, а будь воліли б уникати.

Чому не варто ігнорувати сумісність рослин при вирощуванні томатів?
Переважно про підбір сусідів для помідорів замислюються в наступних випадках:

якщо хочуть оточити грядку з ними бордюром або підкреслити рамкою;
при введенні інших рослин на грядки з помідорами для заповнення простору;
для притінення прикореневої зони томатів і додаткової їх захисту;
при ущільнених і комбінованих посадках.
І, щоб досягти успіху, правильних сусідів для томатів доведеться шукати навіть тоді, якщо вони ростуть на окремій грядці або ділянці теплиці. Адже рослини, висаджені на суміжних грядках – в тій же мірі «сусіди», що і на одній комбінованої грядці.

Одні сусіди здатні пригнічувати шкідників і грати роль природних фітонцидів, інші – приманювати бджіл, а деякі – пригнічувати ріст томатів і, навпаки, ставити їх під високий ризик ураження інфекціями і вірусами.

Від правильного (або неправильного) сусідства в великій мірі залежить і обсяг, і якість довгоочікуваного врожаю.

Тому ігнорувати закони сумісності таких особливих овочів, як помідори, не варто. Тим більше, що вони ідентичні і для культури відкритого грунту, і для вирощування помідорів в теплицях і парниках, і навіть при підборі сусідів для контейнерних томатів.

Небажані сусіди для томатів.
Помідори – овочі, для яких зовсім не дарма існує стільки правил при вирощуванні. У тому числі і по підбору і підготовці місця. Помідори надзвичайно чутливі і до культур-попередників, і до сусідства. «Дозволених» рослин, що будуть доречними поруч з потужними кущами томатів і зроблять їх ще сильніше, багато. Але і кілька «заборон» ігнорувати не варто.

Помідори не люблять родичів поруч. Однакові або близькі вимоги до умов, це, звичайно, добре. Але і хвороби, і шкідники у томатів, баклажанів, картоплі і Ко теж спільні. І навіть якщо не вистачає площі, поєднувати їх, підвищуючи ризик рослин захворіти, варто лише в крайніх випадках, ретельно зваживши засоби профілактики і захисту.

У число заборон для сусідства з помідорами здавна на перших позиціях включають і кукурудзу. Чи не найкращий варіант і поєднання помідорів з іншим надпопулярним овочем – огірком. Помідори і огірки вимагають різного догляду і умов, і поруч їм не буде комфортно.

Не дуже хорошими сусідами для томатів, що мо же т позначатися на здоров’я кущів і плодоносінні, вважаються деякі пряні представники сімейства зонтичних – кріп, аніс і фенхель. Сусідство з ними позначається також на смакових якостях зібраного врожаю.

Незручно і недоречно вирощувати разом з помідорами кольрабі, брокколі або кольорову капусту.

Кращі декоративні сусіди для томатів.
Квіти не тільки прикрашають сад, але і можуть стати відмінною природним захистом і приманкою для запилювачів, що не тільки не завадить помідорам, а й допоможе зібрати здоровий щедрий урожай. Декоративні рослини все частіше додають до овочевих грядках, створюючи приємне для ока розмаїття барв і використовуючи цілющі властивості звичних квітів.

Для помідорів чудовими сусідами або обрамленням стануть однолетники:

нігтики;
чорнобривці;
пиретрум;
настурція;
космос;
базилік;
пеларгонії;
айстри.
А з багаторічних сусідів варто віддати перевагу лаванді, САНТОЛІНА, герані.

Чорнобривці добре впливають на розвиток всіх овочів, а томатів – особливо
Чорнобривці добре впливають на розвиток всіх овочів, а томатів – особливо
Зелень – чудове доповнення для томатів.
Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці.

Особливо вдало поєднуються з помідорами листові, а не кочанні «варіанти». Шпинат, щавель, мангольд, латук, рукола, скоростиглий крес – вибирати варто до смаку і за розміром, з огляду на форму, характер росту і зручність догляду.

Прянощі і лікарські рослини, які підходять томатам.
Якщо кріп або аніс для помідорів під забороною, то все інші «приправи» і корисні рослини стануть для них відмінними партнерами. Почати підбір трав-сусідів варто з цієї класики – петрушки або м’яти. Мелісу ніхто не забороняє висаджувати з помідорами, проте більшість садівників на практиці переконується в її пригнічують властивості і недоречний розростанні.

У колекцію пряних трав навколо томатів вдало впишуться чебрець, чабер, шавлія, материнка або сортове орегано, базилік.

Захисні властивості проти шкідників і здатність поліпшити зберігання врожаю у томатів проявляють кропива, любисток і огіркова трава. Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці.

Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці
Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорами як на грядках, так і в теплиці
Ідеальні овочеві сусіди.
У підборі овочів, з якими планують з’єднати помідори, варто враховувати не тільки розміри рослин або зручність пересування, догляду, збирання врожаю, а й терміни плодоношення. Завдання – підібрати партнерів так, щоб вони передували помідорам, придушували їх зростання і не дуже розросталися.

Ранні і компактні сорти овочів, які не заважатимуть зростати самим помідорам, підійдуть як не можна краще. Улюбленці томатів з числа інших овочів – бобові (за винятком хіба що гороху, який з помідорами поєднують рідко).

Такі партнери не тільки збагачують грунт, а й покращують його текстуру, дозволяючи кущиками помідорів насолоджуватися пухкої, повітряної землею протягом усього періоду росту і визрівання плодів. Кучерява квасоля – не самий популярний варіант, але компактна кущова квасоля, акуратні кущики нуту, стрункі і невибагливі боби теж прекрасно ростуть поруч з помідорами.

Чи не дуже хорошими Сусідами для томатів, что мо же т позначатіся на здоров’я кущів и плодоносінні, вважаються деякі пряні представник сімейства зонтичних – кріп, АНІС і фенхель. Сусідство з ними позначається також на смакових якостях зібраного врожаю.

Незручно і недоречно вирощувати разом з помідорамі кольрабі, брокколі або кольорова капусту.

Кращі декоративні сусіди для томатів.
Квіти НЕ тільки прикрашають сад, но и можуть стати відмінним природнім захистом і приманкою для запилювачів, що НЕ тільки НЕ завада помідорам, а й поможе зібрати здоровий щедрий урожай. Декоративні рослини все частіше додаються до овочевих грядок, створюючи приємне для ока розмаїття барв.

Для помідорів чудовим сусідами або окрасою стануть однолетники:

нігтікі;
чорнобривці;
пиретрум;
настурція;
космос;
Базилік;
пеларгонії;
айстри.
А з багаторічних сусідів варто віддаті перевагу лаванді, герані.


Чорнобривці добро впливають на розвиток всіх овочів, а томатів – особливо
Зелень – чудове доповнення для томатів.
Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорамі як на грядках, так і в теплиці.

Особливо вдало поєднуються з помідорами листові, а не кочанні «варіанти». Шпинат, щавель, мангольд, латук, рукола, скоростіглій крес.

Прянощі и лікарські рослини, Які підходять томатам.
Якщо кріп або АНІС для помідорів під забороною, то всі інші «приправи» і корисні рослини стануть для них відмінними партнерами. Почати підбір трав-сусідів варто з цієї класики – петрушки або м’яти.

Захисні властивості проти шкідніків і здатність поліпшити зберігання врожаю у томатів проявляють кропива, любисток і огіркова трава. Всі листові овочі і різновиди салатів підходять для вирощування разом з помідорамі як на грядках, так і в теплиці.

Ідеальні овочеві сусіди.
У підборі овочів, з якими планують з’єднати помідори, варто враховувати НЕ тільки розміри рослин або зручність пересування, догляд, збирання врожаю, а й терміни плодоношення.

Ранні и компактні сорти овочів, Які НЕ заважатімуть зростати самим помідорам, підійдуть краще. Улюбленці томатів з числа других овочів – бобові (за винятком хіба що гороху, який з помідорамі поєднують рідко).

Такі партнери не тільки збагачують грунт, а й покращують його текстуру, дозволяючи кущикам помідорів насолоджуватися пухкою, повітряною землею.