Заробітчанство в Росії: фактор небезпеки

Російська Федерація розпочала свою агресію ще в 2014 році, проте потік заробітчан з України туди досі досить потужний. Звісно, це вже не мільйони, а тисячі, проте з кожним днем вони наражають себе на все більшу небезпеку.

Перша за все, приїжджаючи в Росію українці опиняються беззахисними перед місцевими спецслужбами. Випадки вербування українських заробітчан співробітниками ФСБ за ці роки стали звичною практикою. Ось один з випадків – у жовтні минулого року двох харків’ян, які в приватних справах вирушили до Росії, затримали співробітники дорожньо-патрульної служби та передали представникам Федеральної служби безпеки РФ.

Росіяни намагалися отримати від харків’ян інформацію про їхні зв’язки з СБУ, однак, не отримавши необхідних “зізнань”, їх змусили погодитися на таємне співробітництво. Планувалося, що українці будуть по телефону отримувати інструкції від російських кураторів.

Однак, повернувшись на Батьківщину, завербовані українці відразу ж звернулися до правоохоронних органів.

“Такі випадки непоодино́кі і фіксуються також на тимчасово окупованих територіях України. Зокрема, на Луганщині співробітники спецслужби, задіяні в ООС, попередили залучення нашого співвітчизника в злочинну діяльність на користь терористичної організації” ЛНР”, – заявили в прес-центрі СБУ.

Зокрема, розповіли, що в жовтні оперативники відомства встановили, що напередодні звільнення з виправної установи регіону житель Лисичанська був завербований так званим “МГБ ДНР”: за допомогою методів психологічного тиску бойовики змусили чоловіка погодитися на співпрацю.

Завербований повинен був повернутися на підконтрольну Україні територію Луганської області і збирати інформацію про дислокацію і переміщення підрозділів ЗСУ та діяльності правоохоронних структур. Також його змусили погодитися на вчинення диверсії в Лисичанську.

Крім того, щоб чоловік був більш поступливим, терористи погрожували, що його вагітній дружині може бути завдано серйозної шкоди. Однак виконати ці “доручення” чоловік не зміг, тому що привернув увагу українських спецслужб і зараз він дає свідчення про обставини вербування.

В СБУ нагадали, що в поле зору спецслужб країни-агресора, а також проросійських бойовиків може потрапити кожен і додали, що державна зрада, відповідно до Кримінального кодексу України, карається позбавленням волі на строк до 15 років.

Водночас громадянам, які не вчинили жодних дій на виконання злочинного завдання і добровільно повідомили про зв’язок з ворожою спецслужбою, кримінальна відповідальність не загрожує.

Отже, можна замітити, що заробітчан намагаються завербувати на кордоні або просто підставляють. Наприклад, запрошують на роботу кур’єрами, а насправді змушують розповсюджувати наркотики. За цією статтею на території РФ зараз під слідством понад 2000 українців.

Потрібно пам’ятати і про скасування Договору про дружбу і співпрацю з РФ вже з 1-го квітня. У черговий раз українці наражаються на великі проблеми, тому що тиск на них буде лише посилюватися.

джерело